Ke komunistům přišli i odboráři

Autor: Jiří Ovčáček <(at)>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 03. 05. 2009

Komunisté uspořádali pražskou prvomájovou oslavu tradičně na pražském Výstavišti, na Křižíkově fontáně. Novinkou na akci KSČM byla účast odborářů. Tisícovka příznivců komunistů si vyslechla hlavně projev šéfa KSČM Vojtěcha Filipa.

Ten kritizoval vládu v demisi a vyjádřil sej k nové ministerské sestavě. „Bude to skrytá velká koalice,“ řekl na adresu Fischerova kabinetu.

Odmítl tvrzení, že KSČM je nedemokratická strana, hovořil také o hrozbě extremismu. Kritizoval, že ministerstvo vnitra nedodalo soudu dostatečné podklady pro zákaz Dělnické strany. Ta podle něj pouze zneužívá název „Dělnická“.

Filipův projev přitom krátce přerušila skupina tří antikomunistů. Na prvomájové oslavy KSČM také již tradičně dorazil aktivista Jan Šinágl. V rukou si přitom nesl komunistický časopis Mladá pravda.

Někteří příznivci komunistů se s ním přeli. Šinágla doprovázeli dva členové policejního antikonfliktního týmu.

Nakonec situaci odlehčil Lubomír Ledl ze Strany demokratického socialismu, který kandiduje za KSČM do Evropského parlamentu. Za potlesku lidí řekl z pódia: „Vítám zde také pana Jana Šinágla, který je pravidelným účastníkem prvomájových oslav.“

K dispozici byla slivovice, stánky kandidátů do eurovoleb nebo třeba stánek mladých komunistů. Dorazili také předlistopadový šéf pražské KSČ Miroslav Štěpán a bývalý generální tajemník KSČ Milouš Jakeš. Na oslavu se přišel podívat i provozovatel Matějské pouti na Výstavišti Václav Kočka.

Na akci komunistů se nově objevili odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů. U Křižíkovy fontány promluvil například Stanislav Antoniv, šéf Odborového svazu Stavba.

„Musí skončit kasínový kapitalismus,“ řekl a pozval na demonstraci odborů, která se koná 16. května na pražském Hradčanské náměstí. „Přijďte, ať je nás tam víc, než když přijel prezident Obama,“ vyzval Antoniv. Akce na Křižíkově fontáně se zúčastnil i zástupce Ligy starostů proti radaru.

Právo, 2. 5. 2009, Jiří Ovčáček