Štamgast Šinágl nám v Mostě nechyběl

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 03. 05. 2009

Letos jsem na 1. máje porušil svou dlouholetou tradici. Oslavy svátku práce jsem strávil v Mostě - jednak skutečně prací, jednak návštěvou prvomájové manifestace, kterou pořádala tamější organizace KSČM.

V Mostě se levice sešla na tradičním místě u vodní plochy Kulturního domu REPRE. Kdo Most nezná, představte si „kulturák“ jako vodní zámek, do nějž můžete jít přes „padací most“, který uprostřed spočívá na kamenné plošince. A právě z téhle plošinky pak oslovili cca 500 přítomných občanů zastupitelka města Litvínov Erika Sedláčková a předseda OV KSČM a senátor Vlastimil Balín.

Průběh politického setkání byl standardní. Nejprve hrála kytarová skupina Pomezí, mohli jste si koupit párek a pivo nebo limonádu (sám jsem si za 6 Kč koupil vzpomínku na dětství - červenou malinádu), lidé se obcházeli a povídali si ve skupinkách, přítomné děti se domáhaly nafouknutých balónků, které jim pak s železnou nutností buď ulétly nebo při hymně nebo Balínově proslovu praskly.

Ani na Balínově projevu nebylo nic mimořádného - vyzdvihl především důležitost boje za ekonomická a sociální práva pracujících, popisoval aktuální politickou situaci, připomněl blížící se volby do Evropského parlamentu a předčasné volby do poslanecké sněmovny. A burcoval lidi k aktivitě.

Do toho všeho svítilo sluníčko a trochu foukal vítr, zkrátka pohodové sváteční předobědí. Žádná média, žádné provokace.

Na to vše jsem si vzpomněl, když jsem pak večer sledoval informace o průběhu oslav v Praze, kam ke Křižíkově fontáně v Julděfuldě - tedy na Výstavišti - dorazil neúnavný Jan Šinágl, chrabrý to bojovník proti komunismu, formálně sice na mítink KSČM, ale evidentně především za kameramany a fotografy českých masmédií.

Nám v Mostě tenhle štamgast Šinágl rozhodně nechyběl. Ale jak říkám, žádná média, žádné provokace.

Milan Neubert, 3. 5. 2009