Proč v červnu zakroužkuji Luboše

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 27. 05. 2009

Kdyby ještě dnes vysílalo Radio Jerevan, třeba by přijalo mou otázku: "Je pravda, že se v květnu kroužkuje při svém hájení Luboš Zlínský kódem 21:15?" a možná by na ni odpovědělo takto: "Ano, je to pravda, jen s tím rozdílem, že se nejedná o Luboše Zlínského, ale Luboše Ledla z Gottwaldova, že to není v květnu při hájení, ale v červnu při volbách do Evropského parlamentu, a že 21:15 není kód na kroužku, ale 15. místo na kandidátce č. 21."

Mám dost důvodů, proč Luboše zakroužkovat, a chci se o ně s Vámi podělit:

1. Luboš má smysl pro humor a kromě vlastní bohaté tvorby žádnou legraci nezkazí. A taky vím, že je jedním z těch, kteří se nebudou zlobit ani pro ten prostoduchý pokus o vtip, kterým jsem svůj text začal. Luboš má totiž jednu vlastnost, která se cení - dokáže si dělat legraci i ze sebe a bere vtipy na sebe.

2. To podle mne souvisí s tím, že je Luboš od přírody politik. A tím nemyslím nějakého kabinetního politika, který má své cíle a který s lidmi mluví, jen když musí. Luboš lidi potřebuje, potřebuje s nimi komunikovat, potřebuje se rozdávat, potřebuje společně s nimi hledat řešení problémů.

3. Možná si to ani neuvědomuje, ale už jen tohle Luboše předurčuje k tomu, že do konce života zůstane věrný politické levici. S tím můžete a zároveň musíte počítat. Považujte to se mnou za výhodu - Luboš má pevný azimut.

4. Luboš je právník a na tom, že je taky politik, si téměř zakládá. Já k tomu ještě dodám, že je především dobrý diplomat v tom nejlepším slova smyslu. Tohle spolu s oním pevným azimutem vytváří dobrou kombinaci. Můžete se spolehnout, že splní, co slíbí, a v zásadě víte, co udělá, i když nic neslíbí.

5. Luboše budu kroužkovat i proto, že on taky pravidelně kroužkuje - když totiž ve svém obvodě oddává. Ale o tom už jsem se zmínil - v praxi neustále realizuje ono staré "vždy s lidem".

6. Luboš je člověk humanisticky renesanční. Ví toho spoustu, ale oproti některým chodícím encyklopediím umí, to co ví, dobře použít. Tuhle divizu by v Evropském parlamentu uměl nepochybně prodat.

7. A nakonec, ať to není moc dlouhé: Luboš není žádný dogmatik, dobře rozumí postojům druhých, i když je nezastává, a je mistrem v hledání kompromisu. Možná bych ho kroužkoval, i kdyby mu bilo srdce na druhé straně než mně.

Milan Neubert, 27. 5. 2009

PS: Samozřejmě, že ho budu kroužkovat taky proto, že je členem SDS a že obhajuje v zásadě stejnou politiku jako já, ale o tom je snad zbytečné psát. Zkrátka a dobře, jsou i jiné dobré důvody...