Pravice není sexy

Autor: Miroslav Fiąer <(at)>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 29. 05. 2009

To co se včera událo u Anděla nelze nazvat jinak než odpornost. Mám proti Paroubkovi a soc.dem. desítky výhrad, ale každý, kdo má v sobě jen špetku morálky a sociální inteligence se proti tomu řádění modroptáckých SA musí ohradit. Je to odporný útok na demokratický dialog, ale co jiného se dalo od české pravice čekat?

Léta je veřejnost masírována pravicovými komsomolci v médiích, že „pravice je sexy“, a kdo si myslí něco jiného, že je socka, lůzr a staromilec - a ať mlčí. Evolučně došla věc tak daleko, že to, aby jinak myslící mlčeli, už nestačí; je třeba je k mlčení donutit fyzicky.

Ne, pravice není sexy. Ať si pánové Langr a Topolánek říkají, co chtějí, věc se má tak, že bojůvkáři ODS od Anděla se nijak neliší od těch z DS, kteří řádili v Janově.

Ne, pravice není sexy. Poté, co se loni fakticky v křečích položil globální kapitalismus, je už těžko předstírat, že pravice je zárukou rozvoje a prosperity. Zvlášť když vidíme, jak se okolo nás rozdávají další a další výpovědi.

Nezbývá tedy nic jiného než předstírat, že se nic neděje, umlčovat jinak smýšlející a zajišťovat si teplá místečka.
Jenže tomu, že se nic neděje, už nevěří nikdo, kdo má všech pět pohromadě.

Umlčet jinak smýšlející v éře internetu není nic snadného. Na Facebooku nefungují jen organizátoři vajíčkiád, ale třeba také příznivci Kaplického chobotnice. Á propos – blob na Letné: není lepšího příkladu toho, jak ODS ztrácí glanc. Jen proboha nepřipustit nic, co by vyčnívalo nad naše malé pražské (a české) poměry a co by ohrožovalo naše malé domů při obchodech s pozemky! A jsme zase u Anděla – Praha 5 je se svojí ódesáckou vrchností tímto způsobem myšlení a vládnutí proslulá po celé české kotlině.

Až bude po letech nějaký historik psát o naší současnosti, nebude moci blob vynechat. Je jakýmsi krystalizačním jádrem, okolo kterého se ze směsi drobností našeho žití vysrážejí problémy naší společnosti, toho jak po dvaceti letech od roku 89 opět čekáme na nějakou změnu. Sametoví revolucionáři vyměkli a jen připomínají své předchůdce: to jak se ke Kaplického práci postavili Klaus s Bémem, by Jakeš se Štěpánem nedokázali lépe.

Tak jako mocipáni bývalého režimu neměli proti opozici jiné argumenty než vodní děla, tak ti dnešní neumí na otázky dnešní odpovědět jinak než házením vajec z rukou svých bojůvek. Nastala nám snad nějaká bílkovinná obdoba Palachova týdne? Nevím.

Stejně jako nevím, zda-li redakce Reflexu v sobě najde tolik zmužilosti, aby na obálku dala koláž Topolánka s fýrerovským knírkem.

Miroslav Fišer, 28. 5. 2009