Stalinisté měli v Lidicích vlajky schované, komunisté to prý nevěděli

Autor: Vojtěch Filip <(at)>, Téma: 03. Rozhovory, diskuse, Zdroj: Lidové noviny, Vydáno dne: 18. 06. 2009

PRAHA - Stalinistům, kteří narušili sobotní pietu v Lidicích, hrozí podle Vojtěcha Filipa vyloučení ze strany. Šéf KSČM ovšem zároveň dodává, že jde o velmi složitý proces.

* LN Na akci KSČM v Lidicích pronikli radikálové ze Svazu mladých komunistů Československa (SMKČ), kteří se netají stalinistickými názory. Je to jen pár dní poté, co jste podepsal deklaraci proti extremismu – nejenom pravicovému, ale i levicovému...

Já ji inicioval. Ostatně už v říjnu po těch litvínovských událostech přijala KSČM usnesení vůči ostatním stranám. Bylo to 7. května, když jsem byl za sněmovnu na Olšanech, byl tam i Martin Bursík za vládu. To už bylo po žhářském útoku ve Vítkově a po pochodu neonacistů v Ústí nad Labem. Dohodli jsme se na tom, aby to nemělo žádnou politickou nálepku, že tu výzvu učiní ministr pro lidská práva Michael Kocáb. To jsou kořeny této výzvy.

 

* LN Vraťme se k sobotním Lidicím. Je vhodné, aby levicoví extremisté – stalinisté chodili na akce parlamentní KSČM?

Já musím říci, že jsme už kvůli tomu přijali opatření. Pokud budeme pořádat podobnou akci, pozveme kromě našich pořadatelů, kteří na něco podobného vůbec nebyli připraveni, ještě pořadatelskou službu. To, k čemu dojde, jsme vůbec nemohli tušit, protože oni ty vlajky měli schované a rozvinuli je až ve chvíli, kdy došlo k oficiálnímu ukončení akce.

 

* LN Mě spíš zajímá, jak se postavíte k těmto radikálům? Koneckonců mluvčí SMKČ a nejagilnější komsomolec David Pazdera je zároveň členem KSČM, a šéf komsomolců Lukáš Kollarčík za vaši stranu dokonce na podzim kandidoval v krajských volbách. Oba v Lidicích byli.

Musím to projednat, protože my samozřejmě nejsme Strana zelených, abychom vylučovali. Po zkušenostech z roku 1989 máme stanovy na principu samosprávy zdola a já opravdu nemohu zařídit jejich vyloučení. To musím řešit dole, s lidmi, kteří jsou v jejich základních a okresních organizacích, protože já na ně dosáhnout neumím.

 

* LN A budete to řešit?

 

No samozřejmě. Já si musím nechat dát zprávu od Jiřího Maštálky (europoslanec za KSČM, který zastupoval vedení strany na akci v Lidicích – pozn. red.). V každém případě to budu řešit během následujícího týdne. Jaký bude výsledek, vám zatím nejsem schopen říci.

 

* LN Do budoucna tedy chcete zlepšit pořadatelskou službu na akcích KSČM a případně vylučovat radikály ze strany?

Pokud jsou členy KSČM, je nutné zajistit, aby se neodchylovali od programu strany, který vychází ze závěrů VII. sjezdu KSČM. Jestli chtějí jít k někomu jinému, tak ať jdou, já je tady nedržím... Není ale od věci, když tito lidé získají zkušenosti v lokální politice. Pokud se totiž uzavřou sami do sebe, tak si budou stále jen dokola opakovat svoje pravdy, které nemají ničím ověřené. Lepší je pustit je do základních organizací strany, aby se střetli s názory ostatních.

 

* LN Jestli to tedy dobře chápu, je nutné, aby nehlásali ultraradikální názory a respektovali závěry sjezdu. Pokud ano, pustíte je třeba i do lokální politiky. Pokud ne, hrozí jim vyloučení ze strany, což je ovšem složitý proces...

 

Ano. Ukončení členství je ale opravdu tak složitý proces, že jsme to ještě nevyzkoušeli.

 

* LN Radikálové také v hlavním sídle KSČM v Praze pořádají takzvané teoreticko-politické konference. Někteří diskutující na nich vychvalují Stalina. Kromě komsomolců jde třeba o Milouše Jakeše, který u vás vystoupil na podzim. Je vhodné, aby se toto dělo v sídle parlamentní strany?

Konference pořádají organizace Prahy 1 a Prahy 6. Vysvětloval jsem, že jim nechci bránit v teoretické práci, ale mám představu, že usnesení konferencí by měla být ve směru úkolu, který dal VII. sjezd KSČM. Říkal jsem, že bych byl minimálně rád, kdyby dopředu řekli, jaký bude program té konference. Oni se hájí tím, že jde o věc stranické samosprávy.

 

* LN Kolik lidí v KSČM zastává podle vás stalinistické názory?

Myslím, že jich mnoho není. Když to vezmu podle své domovské organizace v Českých Budějovicích, tak tam bych někoho takového těžko hledal, a v okrese – jestli vím o jednom.

 

Lidové noviny, Václav Drchal, 15. 6. 2009