Volby v Německu - úspěch LEVICE, ale vítězství pravice?

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Strana evropské levice, Vydáno dne: 27. 09. 2009

Předběžné odhady výsledků volební neděle v Německu ukazují na vítězství pravicové CDU/CSU - a současně na velký úspěch LEVICE (Die LINKE).

První prognózy a odhady výsledků parlamentních voleb (mezi 18. a 20. hodinou v neděli 27. 9.) ukazují, že zřejmě zvítězila CDU/CSU kancléřky Merkelové (která získala pravděpodobně 33,5 až 34 procent odevzdaných hlasů a kolem 230 mandátů). Za určitých okolností by tento výsledek mohl německé pravici zajistit většinu v Bundestagu (při předpokládaném zisku liberálů přes 14% hlasů a kolem 90 křesel). Vše bude záležet na výsledku voleb v jednotlivých obvodech a zisku tzv. přímých mandátů (ty vyhrály pravici také nedávné zemské volby v Sasku).

Na druhou stranu se německé radikální levici podařil historický úspěch: všechny prognózy dávají straně LEVICE přes 12 procent hlasů a kolem 80 mandátů). Tento úspěch je podtržen také dobrým výsledkem v současně konaných zemských volbách: v Braniborsku bude LEVICE se ziskem 28-30 % druhou nejsilnější stranou za SPD, ve Šlesvicku-Holštýnsku zřejmě dosáhne více než 6 %, a doplní si tak "sbírku" zemských sněmů, v nichž je zastoupena.