Radikální levice v Evropě tento víkend posílila

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Strana evropské levice, Vydáno dne: 30. 09. 2009

Volbám v sousedním Německu se věnuje celá řada komentářů, také my jsme jim již věnovali pozornost. Nebyly to ale jediné volby v posledním víkendu letošního září. Velmi zajímavě dopadly také parlamentní volby v Portugalsku.

Také zde došlo k značnému posílení radikální levice. Tu v zemi reprezentují dvě strany: Levý blok (BE), který je členskou stranou Strany evropské levice (EL), a Portugalská komunistická strana (PCP), která (vedle řeckých komunistů) naopak patří k nejvýraznějším kritkikům EL a odpůrcům tohoto způsobu integrace levice v rámci EU.
Obě tyto strany ve volbách posilily. Výrazného úspěchu dosáhl zejména Levý blok, který oproti 6,35 % ve volbách  2005 (8 mandátů) zvýšil svůj zisk na 9,85% (a zdvojnásobil počet získaných mandátů). Tento úspěch podtrhuje i to, že BE přitom volilo o cca 190 tisíc voličů více, než v minulých volbách, i fakt, že tak BE poprvé výrazně předstihl PCP (poprvé k tomu došlo v eurovolbách, tam byl ovšem rozdíl hlasů mezi oběma rivaly nepatrný). Komunistickou stranu (do voleb šla, stejně jako minule, v koalici se stranou zelených a nezávislými pod názvem Jednotná demokratická koalice, CDU) volilo také více voličů, než před 4 lety (nárůst z 7,64 na 7,88 %, absolutně o 19 tisíc), a i ona v parlamentu posílí (o jeden mandát na celkem 15 křesel pro koalici).
Volební výsledek posílil všechny menší parlamentní strany v Portugalsku - na úkor vládní Socialistické strany, která ztratila 25 mandátů (pokles ze 45% na 36,6% znamená ztrátu zhruba půl milionu voličů), takže její vítězství ve volbách je tak trochu vítězstvím Pyrrhovým. S devadesáti šesti mandáty zůstává ovšem nejsilnější stranou v zemi.

29.9.2009, Jiří Hudeček