V Řecku mírné ztráty radikální levice

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Strana evropské levice, Vydáno dne: 05. 10. 2009

Tuto neděli se v Řecku konaly předčasné parlamentní volby. Zásadním výsledkem je výrazné vítězství sociálně demokratické levice (PASOK).

Hnutí PASOK získalo oproti volbám v r. 2007 o téměř 6 % více hlasů (bezmála 44 %), absolutně posílilo cca o 270 tisíc hlasů a získalo tak 160 křesel v parlamentu (proti 92 poslancům pravicové Nové demokracie).

Do parlamentu se dostala vedle těchto dvou hlavních rivalů ještě další tři seskupení: pravicový LAOS (mírně posílil na 5,6% odevzdaných hlasů a 15 mandátů) a dva zástupci radikální levice - podobně jako v Portugalsku se liší svými postoji k Straně evropské levice (EL). Jak Komunistická strana Řecka (KKE), tak hnutí SYNASPISMOS (které kandidovalo již poněkolikáté v rámci koalice SYRIZA)  mírně oslabily (shodně o jeden mandát a cca o půl procentního bodu ) na 7,5 resp. 4,6 % a 21, resp. 13 mandátů.  Je otázka, nakolik šlo o důsledek vypjaté předvolební atmosféry, ve které šlo především o souboj dvou vedoucích politických sil země (a značné části voličů zjevně o "potrestání" Nové demokracie"), či o nějaký obecnější trend vývoje.

Jiří Hudeček, 6. 10. 2009