Další úspěch německé Levice

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Strana evropské levice, Vydáno dne: 10. 05. 2010

Německá LEVICE (Die LINKE) vstoupila o tomto víkendu do dalšího zemského sněmu a dosáhla tak významného úspěchu.

Ve volbách do zemského sněmu Severního Porýní-Vestfálska překonala německá LEVICE poprvé v této zemi bariéru pro vstup do zemského sněmu. Podle předběžných výsledků získala strana přes 400 tisíc hlasů (414 tisíc "prvních" a 434 tisíc "druhých" hlasů, tj. 5,4 resp. 5,6 procent) a měla by získat 11 mandátů (z celkového počtu 181). LEVICE  je tak již zastoupena ve 13 zemských shromážděních (nemá zastoupení jen na konzervativním jihu - v Bádensku-Würtembersku a v Porýní-Falcku, kde budou volby v příštím roce, a v Bavorsku, kde se volí v r. 2013).

Úspěch je o to cennější, že současně posílila levice jako celek: sociálně-demokratická SPD získala stejně jako CDU 67 mandátů, jejich perspektivní koaliční partneři ale získají výrazně rozdílné počty mandátů: proti 13 místům pravicové FDP stojí 23 poslanců Zelených (v německých poměrech je lze s jistými výhradami stále počítat k levici).

Pokud se počty získaných křesel nezmění, bude předpokládané koalici SPD-Zelení chybět jeden hlas k absolutní většině. Bude zajímavé sledovat, jak se tato "patová" situace bude vyvíjet. O žádný pat ovšem nejde, hlasy LEVICE by této koalici spolehlivě stačily; otázkou je, nakolik budou schopni a ochotni s LEVICÍ jednat a o její podporu se opírat.

Jiří Hudeček, 10. 5. 2010