»Vařit vládu« budeme i 11. května

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Vydáno dne: 06. 05. 2011

PRAHA – Vyhodnocení výsledků první společné protestní akce »Uvaříme vládu«, ustanovení petičního výboru petice na podporu požadavku předčasných voleb a ustavení mluvčích bylo na programu včerejšího jednání Spojenectví Práce a Solidarity (SPaS), jež sdružuje politické a společenské organizace nesouhlasící s politikou současné koaliční vlády.

Moderátor setkání Milan Neubert, předseda Strany demokratického socialismu, vyhodnotil první protivládní akci SPaS, která se uskutečnila 20. dubna pod heslem »Uvaříme vládu«. Akce, ke které se připojila i Českomoravská konfederace odborových svazů, byla vyhlášena v polovině dubna a o jejím principu a smyslu jsme několikrát v našem listu informovali: v určený čas (ve 20 hodin) zapnout na dobu maximálně 15 minut elektrický spotřebič o výkonu alespoň 1000 W.

Neubert provedl vyhodnocení akce. Ze záznamů spotřeby elektrické energie na webových stránkách ČEPS lze usuzovat, že počet zúčastněných lze odhadovat od minimálně 30 tisíc až po 100 tisíc, kteří si ve stanovený čas vědomě zapnuli své spotřebiče. Podle Neuberta je tak možno říci, že dosažený výsledek protestu, vzhledem k poměrně krátké době pro jeho propagaci a rozšíření na veřejnost, je dobrý. Proto se účastníci včerejšího setkání shodli, že se akce zopakuje 11. května, opět ve 20 hodin.

Na programu setkání bylo rovněž vytýčení dalších protestních akcí, jež by se konaly pod hlavičkou Spojenectví. Jedním z návrhů je příprava petice, jež by se s podpisy občanů, nespokojených s Nečasovou vládou a vládní politikou, předložila petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip uvedl, že komunisté využijí prvomájových manifestací, jež se zítra konají po celé republice, k tomu, aby se lidé o této petiční akci dozvěděli a aby petice získala jejich podporu. Ostatně k šíření »ve svých řadách« se přihlásili všichni účastníci včerejšího setkání.

Neubert a Švihlíková mluvčími SPaS

Nezbytná pro platformu SPaS je jeho prezentace na veřejnosti prostřednictvím mluvčích. Účastníci diskuse se shodli na dvou mluvčích - Milanu Neubertovi a Iloně Švihlíkové, koordinátorce Alternativy zdola. Na příštích setkáních SPaS bude ustaven ještě třetí mluvčí.

Spojenectví je otevřené i dalším organizacím.

30. 4. 2011(svo)

http://www.halonoviny.cz/articles/view/220040