Volby v Řecku: řecký lid řekl škrtům své NE

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Stanoviska SEL, Vydáno dne: 07. 05. 2012

Prohlášení Strany evropské levice (EL) k výsledku voleb v Řecku корпоративные подарки клиентам

Včerejší parlamentní volby v Řecku proběhly ve znamení velkolepé porážky členských stran „koalice národní jednoty“ – zahrnující PASOK (sociální demokracii) a Novou demokracii (pravice) – které s nebývalým násilím vnutily řeckému lidu úsporná opatření požadovaná trhy, zaměstnavateli a vedením EU. Je to důležitý politický bod obratu, který musí být slyšet v Řecku i v celé Evropě.

Ať se z jednání vynoří jakákoliv vláda, její mandát byl definován naprosto jasně: musí se postavit proti memorandům a poskytnout své zemi prostředky, aby mohla uniknout ze spárů bank a finančních trhů.

Není náhodou, že fenoménem těchto voleb je fantastický nárůst „protiúsporných“ levicových sil, zejména koalice „Syriza“, vedené Alexisem Tsiprasem, která se stala druhou nejsilnější politickou silou země a první na levici.

Vítáme, že linie odvážného politického rozchodu s politikou škrtů doplněná návrhy na reorientaci budování Evropy dosáhla v Řecku takové úrovně. Těší nás, že Řekové hlasem pro Syrizu dali najevo vůli sjednocovat síly bojující proti škrtům v Řecku a že se rozhodli činit tak solidárně s ostatními evropskými národy.

Přes všechny útoky proti demokracii a přes zoufalství, které může vést až k hlasům pro krajní pravici,  je politická zpráva řeckého lidu velice moudrá a chytrá.

Je to závazek pro Evropskou levici a její členské strany posilovat solidaritu a společný boj se silami, které se proti Řecku postavily. Konečně se otevřela nová stránka evropské historie, do níž chceme vtisknout ekologický a sociální pokrok.

Strana evropské levice
7. května 2012

Za Stranu demokratického socialismu, členskou stranu Evropské levice,
Milan Neubert

Poznámka pod čarou
Výsledky voleb v Řecku naleznete na adrese
http://national12.ekloges.dolnet.gr/