SYRIZA je připravena na volební bitvu

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Vydáno dne: 03. 06. 2012

Uvedený text je pracovním překladem článku shodného názvu, který byl publikován 30. května. Uvádíme ho na naše stránky, aby si čtenář mohl udělat lepší představu o průběhu předvolebního boje v Řecku.

SYRIZA prohlašuje, že je připravena na novou volebního bitvu a že v pátek strana představí své aktuální politické vládní návrhy. Nová komunikační kampaň byla již zahájena s heslem „Memorandum je historií. Otevíráme cestu k naději. Politický obrat v Řecku - změna v Evropě“.

Vedoucí představitel SYRIZA Alexis Tsipras zahájil nové kolo kampaně po celé zemi, a to především návštěvou oblastí, které nenavštívil před volbami 6. května. SYRIZA neskrývá svou spokojenost ze zničení pomluv, že Řecko opustí eurozónu. Tsipras charakterizoval příspěvek představitele MMF Charlese Dallary (a řady dalších hodnostářů EU) jako pomlouvačné alarmující pomluvy o údajných místních ‚Tálibech memoranda‘.

Pozornost levice je zaměřena na probíhající otevřenou komunitní diskuzi a na nábor nových členů. Dnes se Alexis Tsipras zúčastní diskuse v Keratei od dvaceti hodin na náměstí Agios Dimitrios. SYRIZA je také vnitřně posilována průběžnými prohlášeními o podpoře ze strany společnosti. Slavoj Žižek, světově uznávaný intelektuál, přijíždí v neděli do Řecka, aby se zúčastnil s Alexisem Tsiprasem fungování SYRIZY. Žižkův článek „Zachraňte nás před zachránci“, zveřejněný před několika dny, deklaruje jeho podporu pro politickou platformu SYRIZY.

Dnes ráno se Alexis Tsipras setká se zástupci „Řecké ekologické levice“ (ŘEL), po které ŘEL na tiskové konferenci formalizuje svou podporu koalici.Vedoucí SYRIZY se dnes také potká s předsedkyní iniciativy „Kinoniki Sinfonia“ (společenská smlouva), Loukou Katseli, která je rovněž připravena poskytnout svou podporu.

Na včerejší tiskové konferenci Panos Skourletis, mediální mluvčí SYRIZA, objasnil, že se neodehraje žádná změna v hlasování pro koalici. Jinými slovy, že „hlasovací lístky zůstanou jak byly v posledních volbách“. Proto dodal, že SYRIZA zůstává otevřena každé politické straně nebo osobám, které chtějí poskytnout podporu „bez dalších podmínek“.

Kategorické odmítnutí spolupráce se ‚starým PASOKem‘

Na téže tiskové konferenci P. Skourletis, mluvčí SYRIZA, kategoricky odmítl nedávné kolující fámy na internetu, že SYRIZA usiluje o spolupráci se ‚starým PASOKem‘ a bývalými členy „zelených“ z odborového hnutí, a dále odmítl, že by snad dostali vedoucí pozice v SYRIZA v Koumoundourou. „Internetové diskuse nemají žádnou oporu ve skutečnosti. Skutečností je, že jsme byli osloveni řadou lidí, kteří dříve podporovali PASOK, a to je důvod, proč vzniká panika“, byla Skourletisova reakce na fámy.

Poslanec SYRIZA Dimitris Papadimoulis se vyslovil ve svém Twitteru stejně jednoznačně slovy: „Téma Fotopoulos pro stranu SYRIZA neexistuje. Je to levná propaganda z Nové demokracie a PASOKu, která pokračuje i přes naše odmítnutí.“ Ve vztahu k volební diskusi P. Skourletis zopakoval, že SYRIZA je otevřena všem formám televizního dialogu. „Nechceme vyloučovat jakoukoli politickou sílu, ani nepopíráme naši účast v diskusi s panem A. Samarasem (předseda hlavní pravicové strany Nová demokracie)“, řekl.

„Čekáme na jejich programove prohlášení“

Současná aktualizace programového prohlášení SYRIZA bude predstavena Alexisem Tsiprasem v zasedacím sále „Athinaida“ a bude se týkat čtyř hlavních témat: ekonomika, společnost – práce, demokracie - politický systém a zahraniční politika a obrana. „Čekáme na jejich programové prohlášeni“ řekl Skourletis a posměšně poznamenal, že představitelé Nové demokracie se omezují jen na kritiku politiky SYRIZA a vyhýbají se odpovědi na otázky o jejich vlastní politice.

Představitelé obnovující se a radikální levice proto v protiútoku obviňují Novou demokracii, že může, až na obecnou potřebu nově vyjednat memorandum, předložit řeckému lidu pouze jeden závazek – což ale není nic jiného než podpis memoranda II. Jinými slovy, podpis nových opatření týkajících se snižování důchodů a mezd, nových škrtů ve veřejném sektoru a v pokračování přístupu, který povede ke zničení řecké společnosti. Zvláštní důraz je kladen na to, že obě strany, PASOK a Nová demokracie, byly ty, které uspíšily „pod rouškou tmy“ podporu „Dohody o fiskální stabilitě“, která je základem evropské politiky úspor.

Vedení SYRIZA hodnotí komunikační strategii A. Samarase jako pokus rozpoutat kontroverznost typu „občanské války“, aby odvrátil pozornost od klíčových každodenních problémů, kterým čelí řecký lid. Dále vedení SYRIZY vyjadřuje své obavy z vyděračské kampaně, která se objevuje na pracovištích, ve velkých podnicích a bankách. P. Skourletis včera oznámil, že došlo k významnému nárůstu stížností zaměstnanců vůči jejich zaměstnavatelům kvůli anti-demokratickým opatřením - včetně vydírání, aby nehlasovali pro SYRIZU v příštích volbách. Vedení SYRIZY trvá na tom, že v zápase s těmito zastrašovacími metodami neustoupí. Zástupce SYRIZY ponechal otevřenou možnost obnovit opatření pro akcionáře sdělovacích prostředků. Zdůraznil, že jednou z hlavních priorit SYRIZY je bojovat proti korupci podporované prolínáním zájmů mediálních vlastníků, velkého byznysu a politiků.

AVGI, 30. 5. 2012
Pro SDS přeložil Milan Neubert
http://www.left.gr/article.php?id=1849