Diskuse na levici

Autor: Jiří Málek <(at)>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 26. 06. 2012

Současná politická situace a její promítnutí do blížících se voleb byla témata sobotního semináře organizovaného v Jihlavě Společností pro evropský dialog (SPED), za podpory Nadace Rosy Luxemburgové. Letní počasí přispělo k dobré náladě i pozitivnímu průběhu akce.

Mezi dvacítkou účastníků byli mj. dva jihlavští zastupitelé zvolení na kandidátce KSČM (člen komunistické strany a členka SDS), dobřichovický zastupitel-člen SDS zvolený na kandidátce ČSSD, a také člen pražského zastupitelstva Lubomír Ledl (člen SDS na kandidátce KSČM) či mluvčí Spojenectví Práce a Solidarity Milan Neubert. Poznatky si vyměňovali Jihočeši, Pražáci, Brňáci, členové levicových stran i levicoví aktivisté (Alternativa zdola aj).

* * *

Diskuse ukázala, že před volbami je nutno zhodnotit, co se povedlo, které metody se neosvědčily, a vyměnit si o tom zkušenosti. Pro mnoho účastníků byla zajímavou informace z Prahy, jak lze ve prospěch levice pracovat s jednacími řády zastupitelstev a dosáhnout jejich úpravou, aby hlas občanů mohl být více slyšen.

Diskuse se točily kolem zkušeností s obecními referendy a peticemi; jaké je postavení a práce placených levicových zastupitelů-funkcionářů samospráv atd. Ukázalo se, že je málo známo, jak se využívají místní tiskoviny a různá média provozovaná samosprávami. Někde má levice, ať již opoziční, či »vládní«, odpovídající přístup a je jen jejím problémem, pokud této možnosti málo využívá.

Jinde má levicová opozice vstup zakázán. Rozhodně by stálo ještě před volbami za to, udělat přehled situace v těchto místních médiích a ihned po volbách se snažit prosadit pravidla, jež by zajišťovala rovné mediální možnosti všem politickým silám v zastupitelstvech.

Jiří Málek, 26. 6. 2012, Haló noviny