Druhé kolo rozhoduje!

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 18. 10. 2012

Ačkoliv levice, a zejména KSČM, získala nečekaně dobrý výsledek, bylo by chybou podlehnout pocitu sebeuspokojení a nechat se ukolébat.

Volby ještě neskončily - alespoň ne tam, kde se volí do Senátu. Teprve druhé kolo voleb rozhodne o tom, jak bude ve skutečnosti Senát vypadat - a to je významný mocenský faktor, bez ohledu na to, co se o bezmocnosti Senátu napovídalo a napsalo. Za poslední dva roky se ale snad každý mohl přesvědčit, že svou váhu druhá komora Parlamentu České republiky má (podobně jako funkce prezidenta) a občas může vládě situaci trochu zkomplikovat.

Levicovým voličům Senát tradičně není moc sympatický, ale měli by se ještě jednou vydat k urnám, dokonce i tam, kde proti sobě stojí dva levicoví kandidáti. Jde totiž také o to, abychom sami proti sobě neobrátili svou (častou) argumentaci, která z nízké volební účasti vyvozuje malou legitimitu zvolených "zástupců lidu". Pokud se nám zdá, že nás tito zástupci málo zastupují, nebo že zastupují jen své zájmy, měli bychom jim to výrazněji, hlasitěji a častěji dávat najevo během výkonu jejich mandátu.

Neúčastí ve volbách nikoho nepotrestáme - nebo jestli přece někoho, tak nakonec jen sebe.

18.10.2012 Jiří Hudeček