Všechno jde, když se chce

Autor: Lubomír Ledl <lubomir.ledl(at)gmail.com>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 19. 11. 2012

Vláda i koaliční poslanci jásali, ministr Kalousek byl dokonce dojat. Důvod? Všechno, co se zdálo několik měsíců jako téměř ztracené, prošlo najednou během jediného dlouhého listopadového dne a noci. Klíčem k historickému úspěchu bylo bezesporu zpacifikování tzv. daňových rebelů.

Všechny ostatní dohody a kompromisy s dalšími skupinami mohly následovat teprve potom. Co vedlo k tomu, že zapřísáhlí odpůrci zvyšování daní ve vládním balíčku najednou po sjezdu ODS prozřeli, tři couvli a tři odstoupili, a koalice mohla slavit? Od začátku nikdo, dokonce ani Petr Nečas, nevěřil, že sazba DPH byla pravým důvodem dlouhé rebelie.
Odpověď nás napadne, když si vzpomeneme, jak rychle se přestalo mluvit o tom, že vzpoura následovala krátce poté, co ministr Heger podal trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci IZIP a téměř dvou miliard korun utracených z peněz VZP bez valného efektu (pro veřejnost) za bůhvíco.
Málo a jen krátce se také mluvilo o tom, že to byli právě poslanci spojení s kauzou IZIP, s VZP a vůbec s tzv. zdravotnickým byznysem, nebo jejich bývalí asistenti, kdo se najednou postavil proti vládě, když se mělo začít vyšetřovat ve VZP. Možná i tady je třeba také hledat pravděpodobné důvody zmoudření a podstaty dohod vzešlých ze sjezdu ODS.
Jestli zrovna tohle (IZIP a VZP) bylo hlavním cílem »daňové rebelie« a jak důležitou část celkového balíčku, protislužeb, ústupků a úplatků tvořil, to zjistíme brzy.
A je jedno, zda šlo o funkce, prebendy, peníze, nebo sliby o zastavení trestního stíhání a naopak potrestání těch, kdo si dovolili je spustit, nebo je iniciovali.
Jak to zjistíme? Třeba podle toho, že bude odvolán ministr Heger, a to přesto, že vždy poctivě, s plným nasazením a přesvědčivými hereckými výkony plnil »svěřené úkoly« usnadňující odklánění financí z veřejného zdravotnictví do soukromých kapes i za cenu jeho postupného rozvratu.
Třeba tím, že bude nečekaně rychle využito »vynikajících zkušeností« některého z aktérů k dalšímu »zkvalitňování« finančních toků v rámci VZP a zdravotnictví vůbec. Nebo tím, že se ještě dlouho nedočkáme výsledku vyšetřování kauzy téměř dvou miliard odkloněných z VZP do IZIP a podobně.
No, a kdyby snad nebyly dohody v tomto směru dodrženy, stále ještě zůstalo ve sněmovně dost jejich aktérů z řad rebelů, kteří si jejich plnění mohou vynutit (myslím, že jsou stále nejméně tři).

Lubomír LEDL, místopředseda SDS, člen Zastupitelstva hl. m. Prahy (za KSČM)

Haló noviny16. 11. 2012