Trh s vlastní kůží

Autor: Vít Stanislav <vitstanislav(at)volny.cz>, Téma: Okolní události našima očima, Vydáno dne: 19. 01. 2013

Názor, že volit Karla Schwarzenberga by bylo to nejlepší, co by sociální demokracii mohlo potkat, není původní. Je to názor zejména Vladimíra Špidly, který nemá na Miloše Zemana dobré vzpomínky.

Avšak patří k těm předsedům vlád na "volné noze", kteří po odchodu z funkce, získali významnou "trafiku". Velmi významnou v EU. Do této kategorie patří i Jan Fischer,  který se stal víceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Zeman od roku 2002 odešel do ústraní do Veselí, četl knihy, objímal stromy a prudil své spolustraníky, později bývalé, nelze říci, že neoprávněně. Nebyl v žádné skupině označované za mafiány, nedostal žádnou trafiku, a ani není známo, že by se profiloval v nějaké jachtařské partě lobbistů či úplatných politiků. Zrovna tak není známo, že by vlastnil, odhadem majetek asi za čtyři a půl miliardy v českých, jako druhý protikandidát.

Ten šrumec, který bohužel panuje ve špičkách ČSSD s jeho prezidentskou volbou má jiné, hlubší kořeny, které bohužel více souvisejí s jeho osobními postoji a také a hlavně s postoji jeho bývalých spolustraníků. A sem patří i záležitost opoziční smlouvy, o které se v dobách, kdy fungovala, v sociální demokracii a mezi jejími příznivci nemluvilo s takovým odporem, jako dnes. Opoziční smlouva nebyla dílem jen samotného Zemana.

Založení konkurenční levicové politické strany a přebíhání bývalých členů ČSSD do této strany, pochopitelně patří k nevraživým skutečnostem na levicové straně politického spektra.

Ale nyní nejde o to, co Zeman může udělat, pokud bude zvolen, jako česká odrůda slovenského mečiarismu. Jemu je, oproti jeho protikandidátovi dost dobře rozumět.Není hloupý, i v politice občas funguje samodestrukce.
Jde ale o to, jestli zvládne to, co slibuje svým voličům. Změnit v mezích prezidentských pravomocí, současný stav politického nihilismu a společensko- ekonomického marasmu.

V tomto případě jde Miloš Zeman na "trh s vlastní kůží", protože pokud své voliče, v případě že se stane prezidentem, zklame a stane se fangličkou a korouhvičkou na Hradě, doplatí na to všichni ti, ke kterým se v současné době hlásí.
V tom je ve velké nevýhodě oproti Karlu Schwarcenbergovi, který svým pokyvováním, jako spolutvůrce, v současné vládní koalici nic nemůže zkazit.

Vít Stanislav
SDS Praha