Co se děje v Bulharsku?

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Strana evropské levice, Vydáno dne: 25. 02. 2013

Zdá se téměř nepochybné, že v Bulharsku dostoupil i u nás poslední dobou tak často zmiňovaný "tekutý hněv" jisté nadkritické intenzity a v zemi se rozběhla jakási nová vlna revoluce, po více než dvaceti letech znovu přivádějící do hry "ulici". V této souvislosti je jistě zajímavé seznámit se se stručným shrnutím situace, které nám poskytla v pátek 22. 2. bulharská členská strana Evropské levice. (jh)

Situace v Bulharsku


Protesty proti trustům začaly v Bulharsku 5. února ve městě Blagoevgrad a rozšířily se po celé zemi. Protesty jsou zaměřeny proti monopolnímu chování a vysokým účtům za energii. Jde především o účty za elektřinu a teplo za prosinec 2012 a leden 2013. ягоды годжи

 


Protestující mají následující požadavky:


• V energetickém sektoru
1. Znárodnění všech společností dodávajících elektřinu;
2. Vyřazení všech překupníků a prostředníků a nahrazení jejich funkce Národní elektrickou společností;
3. Odtajnění všech smluv v energetickém sektoru a určení zodpovědnosti všech jejich signatářů;
4. Distribuce elektřiny vyrobené v jaderné elektrárně Kozloduj jen pro domácí trh, pro potřeby společnosti a občanů;
5. Odstranění povinnosti Národní elektrické společnosti odkupovat elektřinu.


• V dodávkách tepla:
1. Individuální smlouvy s teplárenskými společnostmi s právem zákazníka ukončit je s jednoměsíční výpovědní lhůtou;
2. Účtování podle skutečně odebraného tepla.


10. února 2013, asi o půldruhé po půlnoci, byly v Plovdivu před budovou elektrárenské společnosti EVN zapáleny její dva služební vozy.
Tentýž den zahájily tisíce lidí mobilizovaných Facebookem protesty na různých místech v Bulharsku - v Sofii, Plovdivu, Varně, Burgasu, Ruse, Velikém Trnovu, Šumenu, Blagoevgradu, Sandanském, Silistře, Jambolu, Goce Delčevu, Beleně, Montaně, Dobriči a Kardžali. Řada protestujících spálila před budovami společností distribujících elektřinu své prosincové účty za elektřinu.
17. února 2013 už se protesty rozšířily do více než 35 měst a protestujících bylo více než sto tisíc. Vedle Sofie a dalších výše uvedených měst se protestuje také ve Smoljanu, Dupnici, Haskovu, Kneží Staré Zagoře, Kubratu, Razgradu, Levském, Plevenu, Botevgradu, Samokovu, Loveči, Perniku, Petriči, Kjustendilu, Vrace, Vidinu, Slivenu a Pazardžiku.
V řadě měst přerostly demonstrace do občanské neposlušnosti. Protestující blokovali klíčové komunikace a křižovatky, házeli kameny, lahve, vejce, brambory a rajčata na vozidla policie a budovy společností dodávajících elektřinu, na Ministerstvo hospodářství a parlament.
Ve snaze zastavit protesty premiér Borisov slíbil odebrat licenci ČEZu, pokutovat tři distribuční společnosti a snížit od 1. března cenu elektřiny o 8%. Občanské protesty však pokračovaly.
19. února 2013 přerostly protesty v potyčky s policií. 25 osob bylo zraněno a hospitalizováno, z toho je 9 ve vážném stavu. Mezi nimi jsou i senioři.
Poté, co premiér Borisov odvolal ministra financí Simeona Djankova (v pondělí 18. února), oznámil ve středu 20. ráno - bez konzultace s dalšími stranami - že jeho vláda podá demisi. Bulharský parlament odhlasoval rezignaci vlády 21. února. předčasné parlamentní volby se předpokládají začátkem května.
Protesty byly zpočátku namířeny proti vysokým cenám elektřiny, ale postupně eskalovaly do protestů proti vládě. Vyjadřují nesouhlas lidí v Bulharsku, nejchudší zemi EU, a jejich odpor proti prosazované politice. Restriktivní politika vlády plně odpovídá tomu, co je je jako politika "úspor" prosazováno v celé Evropské Unii. A bez ohledu na to, nakolik bylo Bulharsko EU chváleno jako “model”, lidé stále chudnou. Minimální mzda v Bulharsku je 310 BGN (= 159 EUR), a průměrná mzda 877 BGN (=450 EUR). Nejmenší penze je 145 BGN (=74 EUR), příspěvek v mateřství a těhotenství je 240 BGN (= 123 EUR).
Velkým problémem protestů je nástup extrémní pravice, stran Ataka, BNS a VMRO, které se snaží zneužít protestů pro své politické cíle a vytvořit velmi silné nacionalistické nálady, což by tyto strany posílilo. To se může stát velkým nebezpečím v nastávajících parlamentních volbách, protože lidé jsou velmi rozhořčeni politikou sociálních demokratů (BSP) a také přístupem středopravé vlády strany GERB. Mnoho lidí pravděpodobně nebude volit podle své obvyklé politické orientace, ale z protestu. To může přinést lepší výsledky extrémní pravici, a pravicové strany mohou mít lepší zastoupení v budoucím parlamentu.


Informaci Bulharské levice z 22. 2. 2013 přeložil Jiří Hudeček