Deset let války v Iráku

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: Stanoviska SEL, Vydáno dne: 21. 03. 2013

Prohlášení Strany evropské levice k desátému výročí zahájení války proti Iráku.

Před deseti lety shromáždila americká administrativa "koalici ochotných" a zahájila ilegální agresivní válku proti Iráku. Došlo k tomu přesto, že se miliony lidí na celém světě spojily k protestům proti tomuto zločinnému záměru.
Tato agrese byla ve skutečnosti vyvrcholením dlouhé války, která systematicky ničila životní podmínky pro 22 milinů lidí barbarským embragem a bombardováním.
Deset let vražedného režimu sankcí již před zahájením války uspíšilo smrt více než milionu lidí, zejména dětí, Samotná válka si vyžádala 150 000 lidských životů.
Strana evropské levice je pohoršena tím, že politici, kteří za tyto zločiny mohou, např. George Bush a Tony Blair, se za ně dosud nemuseli zodpovídat.
Dobře si pamatujeme, jak tato válka, podobně jako mnoho jiných před a po roce 2003, byla připravována lhaním a dezinformacemi. Nejvýznamnější z nich byla lež o údajné existenci zbraní hromadného ničení v Iráku. Zdrojem zmanipulovaných informací o "mobilních výrobnách bojových plynů" byla německá zpravodajská služba (BND), došlo k tomu s vědomím německé a americké vlády. Od té doby je Irák těžce zkoušenou zemí. Dnes je již nepochybně dokázáno, že se zejména armáda USA dopustila četných válečných zločinů. Informace o nich přinesly např. WikiLeaks, dosud z nich ale nebyly vyvozeny žádné právní závěry vůči těm, kdo se těchto krutostí dopustili. Naopak, ti kdo na ně poukázali, Bradley Manning a Julian Assange, jsou pronásledováni.
Evropská levice je plně solidární s protiválečnými aktivisty a vyzývá k prosazení spravedlnosti pro oběti války. Jsme přesvědčeni, že ti státníci, kteří podporovali "koalici ochotných" musí být postaveni před Mezinárodní trestní soud a zodpovídat se za zločiny proti lidskosti a agresivní válku.

Brusel, 20. března 2013 (překlad jh)