Vypustí si rybník? Máme na to čekat?

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 17. 07. 2013

Píši tento text, a ještě není známo, jak se zachová poslanecká sněmovna při hlasování o svém rozpuštění. (17. 7. 2013) Myslím, že je ale i tak a již teď možno přičinit několik poznámek.

1. Včerejší propuštění tří exposlanců ODS z vazby je - bez ohledu na právní stránku věci - již s ohledem na to, jak vysoko byla "vyflekována" společenská atmosféra - fackou do tváře většiny občanů. Za této situace opravdu nezbývá této sněmovně, než se poděkovat a vyhlásit nové volby.

2. S ohledem na stav volebních preferencí je ovšem skutečností, že takové rozhodnutí by nejen ukončilo osobní kariéru mnoha stávajících poslanců, ale že by došlo k politickému zemětřesení - a to nevyhovuje ani sněmovní většině (z pohledu stran), ale ani prezidentu republiky, který se jinak má tendenci předvádět v roli "zachránce". Zatímco ti první potřebují přežít ještě aspoň sedm-osm měsíců (a doufají, že se mezitím na hlavní hříchy zapomene), on potřebuje nějakou dobu na posílení své kliky (a tou zdaleka není jen SPOZ).

3. Je tedy možné s vysokou mírou pravděpodobnosti předpovědět, že si kapři rybník nevypustí, a sněmovna hlasování přežije.

4. Máme jako občané nějakou šanci s tím něco dělat? Myslím, že by všechny síly, které jsou pro předčasné volby, měly spustit souběžnou a synergickou "kampaň občanské neposlušnosti" s cílem dosáhnout rozpuštění sněmovny. nevyčerpávat se bojem proti "uzurpátorovi na Hradě" ani proti "neoliberálním technokratům", ale zpochybnit mandát sněmovny jako celku.

5. Když si totiž kapři rybník sami vypustit nechtějí, musí jim jej vypustit rybáři. A těmi jsme v této situaci tak trochu všichni.

17. 7. 2013, Jiří Hudeček