ERT: Samarasova vláda zaútočila na demokracii

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: Stanoviska SEL, Vydáno dne: 09. 11. 2013

Prohlášení Strany evropské levice.

Dnes ráno za úsvitu zásahová jednotka policie vtrhla do budov ERT, řeckých veřejnoprávních médií. Samarasova vláda se pokouší ukončit boj pracovníků ERT, kteří s podporou obyvatel Řecka od 11. června brání demokracii a pluralitu médií ve své zemi.

 

Řecká vláda, která se od 1. ledna ujme předsednictví EU, znovu podnikla útok na demokracii, a pokouší se jednak vynutit si ukončení činnosti ERT, a za druhé usiluje o kriminalizaci odborářské akce zaměstnanců.

 

V Řecku, stejně jako jinde v Evropě, ohrožují úsporná opatření demokracii. Evropská levice (EL) připomíná, že brutální rozhodnutí Samarasovy vlády uzavřít řecká veřejná média bylo přijato během návštěvy "trojky", která žádala další úspory. EL také připomíná, že před dvěma dny řecká vláda dvou stran nabídla "dárek" majitelům soukromých kanálů tím, že jim zdarma poskytla nové digitální licence.

 

EL vyzývá ke stažení policejních sil a znovuotevření veřejných řeckých vysílačů. Podporuje zaměstnance ERT, kteří jsou od 11. června ve stávce, a pokoušejí se zachovat veřejnou informační službu a celou skupinu ERT, podporuje demonstranty, kteří se shromáždili dnes ráno u sídla ERT, odboráře a politické síly, které v Řecku denně bojují za demokracii, proti odbourávání pracovního zákonodárství a proti útokům na odborářská práva.

 

Strana evropské levice, 7. listopadu

 

Poznámka: o události jsme referovali ZDE.

(český překlad jh)