Vědí o čem mluví?

Autor: Vít Stanislav <vitstanislav(at)volny.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 05. 06. 2014

Koalice hazarduje s bezpečností země, tvrdí TOP 09: Zvyšme rozpočet na obranu na dvě procenta HDP, navrhují.

Nejde zdaleka jen o politiku, ale také o reálnou kalkulaci,  kam ty peníze půjdou a k jakému účelu se použijí.
Je třeba podívat se na fakta, vrátit se do r. 2011. Ministrem zahraničí byl Karel Schwarzenberg a ministerm financí Miroslav Kalousek. Tehdy, 31. března 2011,  zahájilo NATO operaci  „Unified Protector". Následně byl proveden letecký úder na  Libyi. Operace probíhala  až do 31. října. Letadla frontálně udeřila proti pozemním silám na území Libye.  Pod velením NATO operovaly síly Belgie, Bulharska, Dánska, Francie, Řecka, Holandska, Jordánska, Kanady, Kataru,   Norska,  Rumunska,  Spojených arabských emirátú, Španělska, Švédska, Itálie, Turecka, Velké Británie a USA.Stovky letadel a lodí.
Za 225 dní od dubna do října 2011 provedly koaliční letecké síly 26 323 operačních letů, z nich 9658 proti pozemním cílům. V této obrovské mezinárodní bojové a námořní operaci přelétávala letadla ze základen v Evropě, tankovala za letu, použila všechny útočné zbraně, rakety, bomby a další velmi drahou vojenskou techniku. Nad území Libye přelétávaly strategické bombardéry až ze Spojených států. Ve Středozemním moři operovaly ponorky, včetně jaderných, a letadlové lodě.
Ponechám stranou politické okolnosti a pokusím  se  alespoň trochu uvažovat o finančních nákladech, které nesly státy, které se operace zúčastnily. Nejsem odborník a přesná čísla by stejně pro obyčejného občana v této situaci nebyla  využitelná. Je třeba si ale vytvořit alespoň nějaké srovnání. Ministři (i bývalí) a nejen oni, by ovšem měli mít velmi dobré informace.
V časopisu ATM č.1/2012 se v jednom článku píše o britské útočné jaderné ponorce HMS Triumph třídy Trafalgar, která se operace účastnila . Dočtete se toto:
Jeden operační den ponorky stojí 200 000 GBP ( asi 6.7 mil.Kč), vypuštění jedné řízené střely Tomahawk  až 1,1mil GBP (37mil.Kč.), za dobu operace zaplatili Britové za provoz  a odpálení patnácti Tomahawků jen z této ponorky asi  340 mil. GBP (přibližně 1 miliardu Kč; za případné nepřesnosti přepočtu kurzu se omlouvám.). Atomové ponorky naštěstí nemáme. Pro lepší přiblížení použijme náklady, které by se nás týkaly v případě užití našich  čtrnácti Jas-39 Gripenů. Jen pro přibližné srovnání – jedna letová hodina stíhacího bombardéru Tornádo stojí asi  35 000 GBP (1,18 milionu Kč), stejně stojí jedna letová hodina  tankovacího letadla VC-10.  Bez tankování ve vzduchu by se Gripen nevrátil. Kdyby Gripen použil protizemní  řízené střely  Storm Shadow, cena jediné ŘS činila 790 000 GBP (asi 26,7 mil.Kč.). (Je však velmi drahé použít je na nedokonalé a levné vybavení protivníka.)
České Gripeny se bojů nad Libyí nezúčastnily. Důvodem byly především peníze. V té době nebyly vybaveny drahou speciální technikou pro komunikaci  v NATO, nebyly dovybaveny drahým zařízením pro tankování ve vzduchu a nebyly zakoupeny drahé řízené protizemní střely. Ale i dnes, kdy již jsou tato letadla těmito prostředky vybavena, by taková akce vysoce přasahovala možnosti rozpočtu nejen armády. Tehdy  vybavení našich letadel stačilo na ochranu Pobaltí.
Finanční náklady na „válku“, nemluvě o lidských obětech, jsou nepředstavitelné. Nejsou odhadnutelné, netvoří součást plánovaného rozpočtu. V případě Libye je státy Aliance musely uhradit z daní poplatníků.
S tím asi pan bývalý ministr financí a další politici požadující zvýšení rozpočtu AČR moc nekalkulují. Máme finanční prostředky na zapojení státu do takové operace? Také je třeba posoudit dosažené vojenskopolitické výsledky těchto operací. Bývalý ministr zahraničí K.Schwarzenberg stejně jako v případě militantního válečnictví Gruzie, věděl i o neúspěšnosti celkových výsledků libyjské akce NATO. Výsledkem je současná dlouhotrvající eskalace násilí mezi různými mocenskými a náboženskými militantními skupinami, v boji o moc. V Libyi nastal rozvrat až po likvidaci Kaddáfího v důsledku této monstrakce NATO.
Nelze  si představit, že by se Armáda České republiky takovýmto způsobem podílela na podobných operacích uvnitř Evropy proti Rusku, v konfliktu supervybavených armád v oblasti Ukrajiny.
Proto je pokřik  o navyšování peněz na vyzbrojování naší armády neodpovědným projevem harašení zbraněmi a dalším příkladem mizérie diplomacie - od administrativy USA a EU až po mnohé české politiky.  

Vít Stanislav, SDS Praha