Země na rozcestí

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Zprávy z akcí, Vydáno dne: 23. 11. 2014

SDS podpořila 17. listopadu 2014 akci společenských iniciativ na pražském Klárově. Původně jsme si chtěli vzpomenout na 25. výročí listopadového převratu naším červeným stanem a tématickou galerií skoro zapomenutých textů a faksimilií pod aktuálním názvem "Země na rozcestí", ale "tep dějin" rozhodl trochu jinak - stali jsme se součástí "obrany Hradu".

Společně s iniciativami jsme se dohodli, že ústředním heslem klárovského setkání bude "Kam jsme to dopracovali!" To je dobré heslo, protože připomíná jak naděje lidí z roku 1989, tak současnou situaci, která je pro značnou část populace dost neradostná a která byla i základem našeho hesla "Země na rozcestí".

Pamětníci si jistě vzpomenou na pana Vajíčko ze socialistické televizní reklamy. Tady dole jsme ho postavili na historickou trať posledních 25 let, koukněte se na něj :)

Pan Vajíčko 2014

Kdo SDS zná, ten dobře ví, že náš vztah k revolucím je neutrální. Jsou revoluce pozitivní jako lokomotivy dějin, jsou ale i "revoluce" poněkud podivné, třeba když se na ně vozí oranžová barva ze zámoří od strýčka Sama. V sobotu se ale strýček praštil asi trochu předčasně přes kapsu a dodal barvu červenou. Byla to barva karet, které měli tisíce "kvalifikovaných" rozhodčích ukázat našemu prezidentovi.

Když jsem nad chystanou akcí "červenokaretníků" přemýšlel, došlo mi, že je to dobrý způsob, jak dostat ve státní svátek do centra Prahy notorické účastníky fotbalových utkání. Taky jsem si vzpomněl na týdny trvající akce majdanistů na Staroměstském náměstí. A pak se mi poměrně rychle vybavila z paměti informace, že ti nejagresivnější příznivci Pravého sektoru na Ukrajině se rekrutovali právě z fotbalových rowdies. Fotbal ovšem není o nějaké pravdě, ale vždy o vítězství, o "victory" nebo třeba o "Sieg". Říkám-li, že v Čechách existují fašizoidní společenské síly, na Ukrajině už stihly dozrát do černých hákových křížů.

Po této úvaze bylo zcela jasné, že je třeba vypravit se na Klárov se zelenou kartou pro legálně zvoleného prezidenta. Praha prostě nesmí být Kyjev. Kdyby šlo jen o Zemana, asi bych ve fotbalové terminologii zvažoval kartu žlutou, protože některé pohyby tohoto jinak dobrého útočníka jdou občas zbytečně po holeních řady hráčů jižní provenience. Ale na tenhle odstín problému bude čas snad jindy. Teď byl čas podpořit zemana proti hraběti, i když jak známo, ten "je lidu blíže".

Kdo chce vidět na naše "ležení" na Klárově, nechť se laskavě podívá na následující obrázek.

Klarov1411117

Kromě stanu a naší galerie, vzpomínající na listopad 1989, jsme měli možnost i něco málo povědět shromážděným lidem. Krátké video to níže dokumentuje.

S odstupem několika dní se zdá, že strýček udělal ohňostroj trochu předčasně. Ale musí se uznat, že to hezky pšouklo (rychle se kouknu, jestli je tohle slovo v Trávníčkově Slovníku jazyka českého :)

A tak přemýšlím nad tím, že to ten Zeman možná přesně takhle v Hovorech z Lán plánoval. Možná ho inspiroval výbuch muničního skladu ve Vrběticích. Tam se schovávala spousta munice taky na nějakou vypečenou akci.

Hezký den všem.