Za Josefem Mečlem

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: Pozvánka na akce, Vydáno dne: 07. 12. 2014

Se smutkem oznamujeme všem, že dne 2. prosince zemřel Josef Mečl, český právník, vysokoškolský pedagog a levicový politik.

Josef Mečl Prof. JUDr. Josef Mečl, CSc. (* 15. listopadu 1940) vystudoval Právnickou fakultu UK, kde následně působil až do roku 1990, postupně jako odborný asistent, docent a profesor, a kde byl od roku 1980 po dvě funkční období děkanem fakulty. Ve volbách roku 1981 byl zvolen do České národní rady za KSČ, po převratu působil jako poslanec Sněmovny národů a Sněmovny lidu Federálního shromáždění za KSČM.

V KSČM byl členem výkonného výboru i místopředsedou, byl ale jako reformista vnitrostranicky velmi kritizován. V průběhu 3. sjezdu KSČM v červnu 1993 se rozhodl s dalšími reformně orientovanými komunisty založit Stranu demokratické levice, na jejímž ustavujícím sjezdu byl v říjnu 1993 zvolen jejím předsedou. Po neúspěchu SDL v parlamentních volbách a svém osobním v senátních volbách v roce 1996 (Mělník) se z politiky zcela stáhl.

Poté působil jako advokát a pedagog, byl vedoucím Katedry teorie práva a právní historie Vysoké školy Karlovy Vary, jejímž se stal i rektorem.

Poslední rozloučení s Josefem Mečlem se bude konat v úterý 9. 12. 2014 v 15 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria.


Jako malou vzpomínku na Josefa Mečla přijměte kopii volebního letáku SDL, na jehož tvorbě i distribuci se aktivně podílel. (Kliknutím zvětšíte)

leták SDL

Milan Neubert, Vítek Stanislav, 6. prosince 2014