Blahopřejme Řekům!

Autor: Jiří Málek <(at)>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 26. 01. 2015

Blahopřejme občanům Řecka, kteří přes tvrdý tlak od těch, co si ještě před několika měsíci nedovedli představit, že běh jimi zavedených věcí se může změnit, se rozhodli...

Rozhodli se, že zkusí něco jiného než čekat, jak rozhodnou jiní o nich. Ti v Řecku, kteří se nesmířili s neoliberální, globální elitou, řekli svůj názor.

Blahopřejme všem řeckým radikálně levicovým silám, jejich spojencům i těm, kteří do poslední chvíle váhali, zda dát hlas nelehké změně. Vítězná SYRIZA dosáhla významného vítězství a je třeba před ní smeknout. Těší nás, že Komunistická strana Řecka (KKE) po složitém období stabilizovala svoji pozici a je stále jednou z důležitých složek řeckého politického systému.

Čeští voliči radikální levice i členové KSČM a dalších českých radikálně levicových stran na výsledek řeckých voleb hledí s nadějí. Ale nejde o to, aby naděje umírala poslední. Naopak jde nyní o to tuto naději přetvořit pro novou cestu nejen v Řecku, ale v mnoha dalších zemích Evropy. Ukázat, že dosud neprůstřelný blok vládnoucích neoliberálních sil je zranitelný. Samozřejmě, že výsledek takového nového zápasu není jasný, ale nyní je možno začít bojovat za daleko lepších podmínek. Proto všichni ti, kteří v České republice s takovou radostí přivítali výsledky řeckých voleb, chtějí také říci řeckým přátelům, že je to nyní hlavně na nich. A také to, co od nich očekávají.

Že řecký radikálně levicový blok těch, kteří volají po systémové změně, nebude poražen vlastními chybami, malicherným politickým hašteřením a neschopností najít to, co je spojuje. Pokud by k tomu došlo, pak bychom i my zde v ČR to považovali nejen za prohru, ale za zradu ideálů, které tvrdí, že lepší svět je možný. A i nás by to významně oslabilo.

Budeme hledat všechny cesty, jak k tomuto celoevropskému politickému střetu u nás v ČR přispět na straně těch, kteří nechtějí pokračovat tak, jako doposud. Nejsme zanedbatelnou částečkou Evropy. Česká radikální levice, především pak KSČM, je dlouhodobě významným faktorem evropské levice... Výsledek řeckých voleb nechť je povzbuzením i pro nás zde ve střední Evropě!

Jiří MÁLEK,Strana demokratického socialismu