Podaří se na Praze 15 přejít k věcným problémům?

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 07. 03. 2015

Ani vítězství "nové granitury" v posledních komunálních volbách nemusí být zárukou zlepšení, zejména, když její pevnost za žulou výrazně pokulhává.

Tak jako na mnoha místech České republiky i v Praze 15 přinesly loňské komunální volby zásadní změnu. Po dvacet let spolehlivě dominovala v Zastupitelstvu městské části Občanská demokratická strana; jako vítěz voleb řídila s podporou svých koaličních partnerů místní radnici nepřetržitě od vzniku této městské části v roce 1994.

Toto období výsledky říjnových voleb ukončily: jejich vítězem se stalo ANO2011 a ODS nedokázala se svými bývalými koaličními partnery sestavit většinovou koalici (ani s podporou TOP09). S cestou do opozice se nehodlala smířit: bývalý starosta ing. Pavel Klega tak dosti paradoxně podpořil stížnost na průběh voleb (za něž sám nesl odpovědnost), podanou jednou z neúspěšných volebních stran (vedenou bývalým místostarostou za ODS) a zastupitelé za ODS, TOP09 a "nezávislé" se pokusili prosadit odložení ustavujícího zasedání zastupitelstva a ustavení nové Rady Městské části. Ani neúspěch obstrukční taktiky na prvním zasedání a velmi špatný ohlas tohoto postupu mezi přítomnými obyvateli Prahy 15 zmíněné zastupitele nepoučil a nepřiměl je ke změně taktiky. Je třeba ovšem říci, že jim nové vedení radnice (složené z ANO, ČSSD a koalice SZ s KDU-ČSL) značně usnadnilo situaci. Především se svou nezkušeností při řízení schůze, neznalostí procedurálních pravidel a místy prostě jistým nedostatkem "švihu" dostává až příliš často do různých slepých uliček, v nichž je zejména zkušenější "matadoři" z ODS dokáží velmi potrápit. Někdy nezbude, než aby na pomoc přispěchala a "trápení" rady a řídícího schůze ukončila opozice - některý ze dvou poslanců KSČM, občas dokonce i někdo z klubu ODS.

Od přelomu roku ale probíhal ještě další souboj: místostarosta z klubu SZ ing. Tomáš Bräuner byl obviněn z nečestného jednání (účelového přestěhování na území MČ těsně před volbami) a ukázalo se, že je na něj v běhu několik exekučních řízení. Strany radniční koalice, místo aby situaci aktivně řešily (bylo to především úkolem pro zelené, obviněný byl ovšem jejich nejzkušenějším zastupitelem a řešení pro ně nepochybně nebylo snadné), se začaly - ne právě politicky a ne právě chytře - odvolávat na svou "koaliční smlouvu" a pokusily se jej ve funkci alespoň na čas udržet. To se nepodařilo a pan místostarosta na svou funkci i mandát rezignoval. Jsem zvědav, zda to konečně - po třech v zásadě ztracených zasedáních zastupitelstva, kdy se neprojednával prakticky jediný bod s reálným dopadem na život "běžných" obyvatel MČ - povede k tomu, aby se zastupitelstvo přestalo zabývat samo sebou a svými vnitřními problémy.

Trochu se bojím, že vedoucí síly současné opozice, ODS a TOP, o to nestojí, a vedení radnice na to nestačí síly a schopnosti. Postavilo před sebe ambiciozní plán zefektivnění funkce radnice, výrazného otevření se veřejnosti, nepochybně by se rádo vypořádalo i s některými otázkami z činnosti minulých vedení radnice, po nichž zůstaly často ne právě jasné nebo (zdánlivě?) nevýhodné smlouvy. Otázkou je, zda se mu to podaří. Jako někdo, kdo měl z pozice zastupitele možnost sledovat a na vlastní kůži zažívat styl práce radnice pod vedením ODS v minulosti (v letech 1994-8 a 2006-10), mám pro snahu současné rady pochopení a sympatie, jako občan Prahy 15 bych si přál, aby se konečně po letech začaly řešit - za spoluúčasti všech - i koncepční otázky a rozvoj naší městské části.

Snad se toho dočkám!

Jiří Hudeček (SDS), člen ZMČ zvolený na kandidátce KSČM