Gagarin a studená válka

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 12. 04. 2015

Dnes je tomu neuvěřitelných 54 let, kdy kosmická loď Vostok (Východ) vynesla na oběžnou dráhu země prvního člověka - majora Gagarina. Cynikové říkají, že všechny velké vynálezy vznikají kvůli válkám. Myslím, že to není tak docela pravda, ale něco málo na tom šprochu je. Let Gagarina a let Lajky před ním byl nepochybně součástí propagandistické fáze studené války.

Už jsem to jednou psal, mně bylo v té době šest let a otevřené dveře do vesmíru byly pro mne výzvou ještě několik let dalších. A ten hlavní dveřník byl pro mne Gagarin, to byl opravdový hrdina. Že pak byl i Hrdinou SSSR a držitelem dalších vyznamenání, to mi bylo tehdy absolutně jedno, stejně jako že Gagarinovi připíjela písnička rudým vínem. Teprve s odstupem času jsem začal vidět věci v širších souvislostech - na pozadí studené války, vojenského využívání vesmíru i prosovětské propagandy.

Když 12. dubna 1961 dorazila do Československa zpráva o prvním letu člověka do vesmíru, brněnský Orchestr Gustava Broma zrovna nahrával v ostravském rozhlase. Jaromíra Hniličku políbila hudební múza a ostravský redaktor Pavel Pácl v mžiku vymyslel oslavný text. Píseň Dobrý den, majore Gagarine byla na světě a stala se šlágrem roku. Tehdy chtěl být kosmonautem snad každý kluk. Ostatně ještě dnes, když si pustím píseň pro Gagarina, dýchne na mne okamžik touhy mládí budovat a překonávat překážky ke hvězdám.

Tím se podle mne ta tehdejší studená válka lišila od té dnešní. Možná špatně naslouchám, možná i dnes je studená válka podnětem k něčemu pozitivnímu. Já to ale rozhodně nevidím. Vidím zlobu, vidím nenávist, vidím chamtivost a sobectví. Spíš se obávám, že tehdy, před těmi 54 lety stále ještě v lidech existovaly strašlivé vzpomínky na předchozí horkou II. světovou válku.

Milan Neubert, 12. 4. 2015


PS: Zkuste si tu písničku pustit. Na mne funguje pozitivně ještě dneska.

Dobrý den, majore Gagarine

(Gustav Brom, Jaromír Hnilička / Pavel Pácl)

Celý svět slyšel tu zprávu TASSu,
celý svět zanechal hovoru,
celý svět vyskočil od rozhlasu
a zdvihl pohledy nahoru.

Dobrý den, majore Gagarine
tak jsme se tedy už dočkali
celý svět připil vám rudým vínem
lidé vám ze zdola mávali.

Vyřiďte prosím na Měsíci
vyřiďte mezi hvězdami
co chceme všichni dneska říci
že přijdem brzo za vámi.

Já to tak zazpívat nedovedu,
trémou se třese mi dneska hlas.
Máte prý, majore, dvacet sedum
a svět je mladý podle vás.

Vyřiďte prosím na měsíci
vyřiďte mezi hvězdami
co chceme dneska všichni říci
že brzo přijdem za vámi.

Já to tak zazpívat nedovedu,
trémou se třese mi dneska hlas.
Máte prý, majore, dvacet sedum
a svět je mladý podle vás.

Poslechněte si mp3