Postřehy z oslav konce války v Berlíně

Autor: Roman Hronek <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Vydáno dne: 12. 05. 2015

Dovoluji si Vám poslat pár slov o tom, jak si 9. května připomenuli v Berlíně.

Byl jsem příjemně překvapen, že se tam nikdo nesnaží přepisovat dějiny a špinit památku vojáků, kteří umožnili svým vítězstvím naši dnešní svobodu. V centru Berlína jsou veliké bilboardy, které připomínají jak to konkrétní místo vypadalo před 70 lety. Zároveň jsou tam i výstavky menších fotografií z té doby. Nic z toho se nesnaží sovětské vojáky očerňovat. Naopak jsou tam fotografie typu "ruští vojáci rozdávají chléb obyvatelstvu" apod. To vše pod záštitou radnice.

Billboard v Berlíně

Také bylo velmi sympatické, že ti co oslavovali, nehledali žádné záminky k napadání jiných. Účastnici oslav z Německa, Ruska, Polska, Izraele se fotografovali spolu, nesli své vlajky (žádní Češi). Velká část ruských účastníků oslav nesli jak ruskou či sovětskou, tak i německou vlajku. Hezké uznání přístupu současného Německa k těmto vzpomínkám.

V příloze posílám několik fotografií. Na jedné z nich se spolu fotografují Poláci a Rusové, což ukazuje, že prostí lidé kašlou na to, že např. Polsko zakázalo průjezd Rusů na oslavy. Foto přikládám jak z oslav u Brandenburgské brány, tak i z parku Treptow.

Úřady a sdělovací prostředky v Česku by se měly od Němců učit slušnému chování a přístupu k historii. U nás mohl člověk, který si sám o historii nic nezjistil, získat dojem, že nás osvobodili fašističtí vlasovci, že Rudá armáda jela do Prahy jen proto, aby rabovala a okupovala nás, a podobné "zajímavosti". Ti, co likvidují pomníky, připomínající roli Rudé armády ve druhé světové válce, by se měli podívat, jak se chovají k těmto památníkům Němci. A že ti by mohli mít důvod k nespokojenosti s jejich existencí. Ale chovají se slušně a kladou k nim věnce.

Ing. Roman Hronek


Berlín 1

Berlín 2

Berlín 3

Berlín 4

Berlín 5

Berlín 6

Berlín 7

Berlín 8