Pravda je vždycky revoluční

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události našima očima, Vydáno dne: 13. 05. 2015

Text projevu proneseného u Olšanských hřbitovů 9. května 2015 před průvodem na Čestné pohřebiště

Právě před 70 lety skončila v Evropě 2. světová válka. Nacistické Německo kapitulovalo a Spojenci - Sovětský svaz, USA, Velká Británie a Francie slavili vítězství.

Praha ten den - 9. května 1945 - vítala rozkvetlými šeříky Rudou armádu. Ale ne všichni si je mohli užít. Cena za 6 let válečných utrpení byla obrovská – desítky milionů mrtvých lidí, zničená města, zničené rodiny, strašlivé zážitky.

Proto jsme se tady dnes sešli, abychom si ty hrůzy připomněli a abychom společně vzdali čest těm, kdo při našem osvobozování přišli o život.

Říkám společně a říkám připomněli. Protože lidská paměť je krátká a bez společného opakování se vzpomínka vytrácí. Toho pak snadno využívají ti, kdo by chtěli přepisovat minulost.

Patřím - stejně jako většina z vás - ke šťastným generacím, které se narodily až po té strašné válce. Já se narodil deset let po ní. Dneska to zní směšně, ale mně se tehdy zdála ta válka strašně vzdálená. Stejně jako Bílá hora. Takže když mi babička říkala - Jez, co by za to daly děti za války -, přišlo mi to jak z jiného světa.

A proto dnes vím, že o minulosti je třeba mluvit nahlas. Společně si ji připomínat, aby dnešní klvaňové a Štětinové neměli šanci. A nejde jen o to, kdo nás osvobodil a kdo měl největší lidské ztráty.

Moje babička těžce nesla zradu Anglie a Francie. Jen pro připomenutí: znáte Halasovu báseň Zpěv úzkosti?

"Zvoní, zvoní zrady zvon, zrady zvon. Čí ruce ho rozhoupaly?
Francie sladká, hrdý Albion - a my je milovali..."

Proč to připomínám? Nacismus smetl československý stát a hrozil totální likvidací českého a slovenského národa, říkalo se tomu konečné řešení české otázky.

Neříkám to jen kvůli nějakému abstraktnímu zlu jménem nacismus, který byl fakticky podporován zcela konkrétním finančním kapitálem. Říkám to hlavně proto, že první republika sdílela ty samé hodnoty jako Anglie a Francie, ty samé, co s nimi sdílíme dnes. Ale když šlo v roce 1938 do tuhého, ukázalo se, že nerozhodují hodnoty, ale zájmy!

Zkrátka - když jde o budoucnost, ptejme se na zájmy, jinak zase vyhrajeme ve skoku na špek.

A pokud jde o minulost - hledejme pravdu, ta je klíčem, pravda je vždycky revoluční.

Takže na závěr: Při osvobozování Československa padlo 150 tisíc rudoarmějců - občanů Sovětského svazu. Díky.

Milan Neubert, 9. 5. 2015


PS: Pozvánka na vlastní akci je ZDE