Putin k situaci Řecka

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 03. Rozhovory, diskuse, Vydáno dne: 06. 06. 2015

Vladimír Putin dostal před svou cestou do Itálie v rozhovoru pro deník Il Corriere delle Sera otázku týkající se Řecka:

„Pane prezidente, Řecko teď prožívá velmi složité vztahy s Evropou. Kdyby Řecko opustilo eurozónu, bylo by Rusko ochotno pomoci mu politicky a ekonomicky?“

Putinova odpověď:

„My rozvíjíme vztahy s Řeckem nezávisle na tom, je-li Řecko členem EU, je-li v eurozóně nebo je-li členem NATO. Máme s Řeckem historické, velmi blízké a partnerské dobré vztahy, proto je to suverénní výběr řeckého lidu, v jakých svazcích se nachází, v jakých zónách. … A co nastane, to my nevíme, proto teď, jak se u nás říká, hádat z kávové sedliny – myslím, že je to nesprávné a dokonce škodlivé pro ekonomiku jak celoevropskou, tak řeckou.

Pro takovou ekonomiku jako je řecká, existují určité potíže, vyvolané celoevropskými pravidly. Už nemohou devalvovat drachmu, drachmu nemají, jsou připoutáni k tvrdé valutě, k euru. Mají zcela otevřené hranice pro evropské zboží a exportně orientované ekonomiky mají jednoznačně výhodu. Obecná řešení jsou v oblasti zemědělství a rybolovu, tedy tam, kde by Řecko mohlo mít určitou konkurenční výhodu, ale existují omezení.

Druhou předností Řecka je turismus, ale v Schengenské zóně, i tady jsou omezení. My máme bezvízový vjezd do Turecka, loni bylo v Turecku 5 milionů ruských turistů, zatímco v Řecku – přesně si to nepamatuji – podle mne méně než milion, tak asi jen 300 tisíc. Ale za to dostává Řecko měkké půjčky, finanční podporu z evropské pokladny a přístup na evropský trh práce. A jsou i další výhody života v celoevropské rodině.

Není to na nás, tady v Rusku, abychom řešili, co je výhodnější pro Řecko, čemu dá přednost – opakuji, je to suverénní právo řeckého lidu, samozřejmě v diskusi s jejich základními partnery v Evropě.“

Celý rozhovor v ruštině naleznete zde
http://www.oilru.com/news/464321/
Pro SDS přeložil Milan Neubert