Praha v noci na čtvrtek

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 09. Stalo se v minulosti, Vydáno dne: 15. 03. 2016

Pozoruhodný krátký článek Lidových novin z 16. března 1939 je výjimečný v tom, že jako jediný v celém čísle ukazuje na jistý smutek - a je přitom nesmírně úsporný a stylisticky působivý. Proklouzl zdá se cenzuře, jinak velmi bdělé; nebo se v něm snad redakce odvážila odchýlit se od jinde v čísle přísně dodržovaného "povinného optimismu" a "pozitivně konstruktivního pohledu" (jh).

od - Praha 15. března

Obvyklý pražský pouliční život se skončil ve středu po 21. hodině. Jen tu a tam se podél domů táhly ojedinělé postavy. nezvykle působila opuštěná stanoviště taxíků, ulice bez tramvají, zavřené automaty, restaurace a kavárny. Volným krokem se procházely po chodnících jen četnické hlídky s puškami a nasazenými bodly, na křižovatkách stála dopravní stráž a někde také příslušníci řišské obrany. Také na mostech, u nádraží, veřejných budov jako jsou elektrárny, vodárny a transformátorové stanice stojí hlídky v přílbách a s puškami, někde i s kulomety. Hrad poskytuje z Masarykova nábřeží nezvyklý pohled. Všechna okna jsou osvětlena a vystupují ostře z obklopující je temnoty. Po mostě Svatopluka Čecha projížděly ještě v 21.30 hodin další motorisované jednotky říšské obrany. Jejich vozidla pak zastavila na Václavském náměstí, na Příkopě a v Hybernské ulici, kde zaplňují obě strany chodníků.

Opravdu živo je jen před budovou ministerstva národní obrany. Stojí tam kolony pomocných vozidel, co chvíli tam přijíždějí auta spojovací služby, kurýři a četní důstojníci. Zatím už kousek dál za Vítězným náměstím a na Podbabské třídě jako by zmizel veškerý život. Všude je klid, který jen porušuje tu a tam signál vojenského auta nebo kroky přecházejících hlídek.

Lidové noviny, 16. 3. 1939 (str. 1)