Dopis vládě ČR k událostem v Katalánsku

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 04. Kolektivní práce, Vydáno dne: 05. 10. 2017

SDS spolu s několika občanskými iniciativami napsala a předala následující dopis vládě České republiky. Kopie byla předána ambasádě Španělského království.

Úřad vlády České republiky

k rukám premiéra vlády Bohuslava Sobotky

ulice Edvarda Beneše 4

118 01  Praha 1

V Praze, 5. září 2017

Dopis vládě 171005Pane premiére a členové vlády ČR,

vzhledem k současnému porušování občanských a lidských práv v Katalánsku žádáme, aby vláda ČR vydala prohlášení, v němž nedemokratický postup španělské vlády ostře odsuzuje.

Odůvodnění

Jako představitelé země, která je členem EU, nemůžete ignorovat skutečnost, že jiný stát EU přikázal svým policistům, aby surově napadali, bili a zraňovali občany, kteří šli do volebních místností hlasovat. Nemůžete dál tvrdit, že brutální zásah policejních komand vůči bezbranným lidem je vnitřní záležitostí Španělska. Taková zbabělá politika vás totiž řadí ke schvalovatelům zneužívání moci a používání agresivních praktik vůči lidem, kteří pouze chtěli vyjádřit svůj názor. Demokracie je založena na dialogu a ne na bití, střelbě a kopání.

Nečekejte na to, jak se k tragickým událostem v Katalánsku vyjádří vlády jiných zemí EU. Toto je principiální záležitost, na kterou musíte jako vláda demokratického státu reagovat podle svého svědomí a vědomí a ne podle nápovědy „z Bruselu“. Tisíce pachatelů, kteří se ve výkonu služby dopustili surovostí, časem odsoudí mezinárodní soudy, ale vy musíte mnohem dřív odsoudit (alespoň diplomatickou nótou) zadavatele těchto zločinných rozkazů.

Pokud se k tomu neodhodláte, bude to pro občany ČR znamením, že silové praktiky španělské vlády přijímáte jako precedent a že zásahy ozbrojených složek vůči občanům můžeme očekávat i v ulicích našich měst.

P.S. Tuto výzvu dáme po předání na Úřadu vlády ČR ke zveřejnění médiím a kopii textu obdrží Velvyslanectví Španělského království v Praze.