Ruský Putin odsuzuje politické represe sovětské éry

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: AP, Vydáno dne: 31. 10. 2017

MOSKVA (AP) - Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí rozhodně odsoudil politické represe sovětské éry a označil je za zločin, který by neměl být nikdy zapomenut.

Při pondělním otvírání památníku obětem čistek Putin řekl, že zasadily národu ránu, jejíž důsledky se pociťují ještě dnes.

„Politické represe se staly tragédií pro náš lid, pro celou společnost, krutou ranou pro náš lid, pro naše kořeny, kulturu a sebevědomí,“ řekl. „Důsledky toho stále ještě cítíme i dnes.“

Putin řekl, že „miliony lidí byly prohlášeny za nepřátele lidu pro absurdní a neopodstatněná obvinění, byly popraveny, zmrzačeny a trpěly ve vězeních a gulazích.“

Putin zdůraznil, že „žádné ospravedlnění pro tyto zločiny neexistuje,“ a dodal, že „strašná minulost nemůže být z paměti národa vymazána“.

Toto prohlášení je dosud nejsilnějším odsouzením sovětských represí od Putina, který se opatrně zabývá sovětskými dějinami národa a snaží se zaměřovat spíše na jeho úspěchy než na komunistické zločiny.

Odsouzení čistky je v kontrastu s některými dalšími kroky orgánů, které kritici Kremlu viděli jako pokusy očistit obraz sovětského diktátora Josefa Stalina.

V uplynulých letech bylo mnoho lidí v Rusku zděšeno vládou sponzorovanými učebnicemi, které malovaly sovětského diktátora Josefa Stalina ve velmi pozitivním světle, nebo rekonstrukcí stanice metra v Moskvě, která jako část vnitřní dekorace restaurovala lyriku staré sovětské hymny, chválící Stalina. Nepřátelé Kremlu viděli takové kroky jako pokusy očistit Stalinův obraz a jako součást Putinova odvracení se od demokracie.

Při odsuzování represí sovětské éry využil Putin této příležitosti také k tomu, aby zdůraznil potřebu udržet politickou stabilitu.

„My a naši potomci bychom si měli pamatovat tragédii represí, i důvody, které za nimi stály, ale to neznamená, že vyzýváme k vyrovnávání účtů,“ řekl. „Nesmíme znovu tlačit společnost do nebezpečné konfrontace. Pro nás je důležité, abychom se spoléhali na hodnoty stability a důvěry.“

Zeď nářku

Ruský prezident Vladimír Putin, vlevo, a patriarcha ortodoxní církve Kirill se účastní slavnostního otevření prvního ruského památníku obětem politických represí sovětské éry nazvaného „Zeď nářku“ v Moskvě, Rusko, pondělí 3. října 2017. (Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)

Patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill, který se spolu s Putinem zúčastnil otevření památníku v centru Moskvy, uvedl, že nový památník by měl pomáhat pochopit minulost národa a uzdravovat rány národa, a že je to zvláště důležité, když si národ příští měsíc připomíná sté výročí bolševické revoluce roku 1917.

„Při vzpomínce na tragické momenty naší historie nesmějí lidé pociťovat trápení a zoufalství, musí přemýšlet o svých potomcích a o zemi, kterou jim zanechají,“ řekl.

The Associated Press, 30. 10. 2017

https://www.ksl.com/index.php?nid=235&sid=46188988&title=russias-putin-condemns-soviet-era-political-repressions

Pro potřeby SDS přeložil Milan Neubert