Stanovisko SDS k volbě prezidenta republiky

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: Stanoviska SDS, Vydáno dne: 08. 01. 2018

Je zásadní chybou vedoucích stran české levice, ČSSD i KSČM, že se ani v tomto volebním období nedokázaly shodnout na levicově orientovaném kandidátovi. Strana demokratického socialismu (SDS) jim to vytkla veřejně již v prosinci 2012.

Když ČSSD a KSČM selhaly a pevnou levicovou osobnost, schopnou odolávat vnějším tlakům či nabídkám, občanům ČR společně nenabídly, postavily nás všechny před nutnost zvažovat volbu Miloše Zemana, jako „menšího zla“, nebo se vůbec voleb nezúčastnit, případně se dokonce rozhodnout pro někoho z otevřeně pravicových kandidátů.

Úloha prezidenta republiky jako ústavou dané součásti výkonné moci je nehledě na jinak parlamentní charakter České republiky mimořádně důležitá v době dramatický změn ve světě, se kterými může být Evropa i ČR v nejbližším období konfrontována. Přes všechny oprávněné výhrady k osobě Miloše Zemana podle našeho názoru dlouhodobě prokázal, že je schopen prosazovat zájmy ČR a jejích občanů v zásadních zahraničně politických a sociálních otázkách. Protikandidáti, podporovaní většinou médií, se v podstatě profilují jako „antiZeman“ a rozhodně neposkytují jistotu, že budou usilovat o maximální možnou suverenitu naší země a o sociální potřeby pracujících.

SDS proto považuje za správné prezidentských voleb se zúčastnit a podpořit Miloše Zemana již v prvním kole.

Předsednictvo CV SDS, 8. 1. 2018