Kriminálka Brusel

Autor: Lubomír Ledl <lubomir.ledl(at)gmail.com>, Téma: Okolní události našima očima, Vydáno dne: 27. 03. 2018

Se zájmem jsem si přečetl zprávu, že summit EU ve čtvrtek souhlasil s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou na někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko.

Náš předseda vlády pak po skončení summitu informoval, že kvůli útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury zvažuje Česká republika operativně vyhostit několik ruských diplomatů. Vzpomněl jsem si hned na několik blamáží v minulosti, kdy podobné, naprosto neprůstřelné, nebo dokonce ještě neprůstřelnější důkazy byly dokonce záminkou k zahájení války, která stála statisíce lidských životů („naštěstí“ daleko od našich hranic). Když se pak ukázalo, že všechny tyto důkazy byly prostě fejky, neboli falza z dílen tajných služeb, už bylo hotovo, a účel byl splněn.

Výhodou je, že pokud se tentokrát znovu ukáže, jak se věci mají skutečně, nebude za hlupáka český předseda vlády sám, ale bude v dobré společnosti. Doufejme, že tentokrát se to alespoň obejde bez válečných obětí.

Možná je ale škoda, že když už se Evropská rada dala na dráhu kriminalistickou a justiční, tak že náš premiér nenavrhl ještě usnesení, že summit EU souhlasí s názorem české vlády, že za útokem na finance EU prostřednictvím dotace na Čapí hnízdo není velmi pravděpodobně odpovědný český předseda vlády. Jistě by nám to pomohlo otupit lecjaké ostří. Tak snad příště.

Lubomír Ledl, Právo, 26. 3. 2018