Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
Komentář ze dne: 31.05.2005 12:24:12 Reagovat Autor: neregistrovaný - Pavel Texl (@) Titulek: Budoucnost Evropy
Je asi nemožné udržet stávacíjí Euroústavu při životě. Je tady veliká šance na vytvoření socialistictější, spravedlivější a solidárnější Euroústavy. Evropa ale není jen bašta levice. Je možné, aby levice převálcovala pravici a liberalisty??? Posílila dnes celoevropská levice natolik, že si může dovolit prosadit si svou představu?
A je tu ještě jedna otázka: Měla by být vůbec ÚSTAVA nějak vyprofilovaná - doleva nebo doprava? Neměl by to být jen text, který nezvýhodňuje jak levici tak pravici? Neměla by být ústava neutrálním textem?
Jak vytvořit novou Euroústavu? Sestavit nový Konvent? Tato forma se ukázala jako špatná. Konvent se vůbec nezajímal o to, co chtěli občané.
Musíme sestavit novou Euroústavu zdola a s velkou odpovědností. A hlavně nespěchat, jak to bylo u té první.
Jakým ale způsobem?
Komentář ze dne: 31.05.2005 14:51:02 Reagovat Autor: neregistrovaný - Ronny (@) Titulek: Re: Budoucnost Evropy
Nejde o to, aby levice převálcovala pravici. Ostatně ve Francii byla proti jak radikální levice, tak extrémní pravice. I u nás jsou proti KSČM a současně ODS. Měl by to být dokument na němž se shodne aspoň 70% OBČANŮ Evropské unie. I kdyby ve Francii zvítězilo ANO poměrem 51%, bylo by to vlastně špatně. Proto nelze čekat takový návrh od konventu - francouzská myšlenka generálních stavů se mi docela zamlouvá.
Komentář ze dne: 31.05.2005 14:59:23 Reagovat Autor: neregistrovaný - Pavel Texl (@) Titulek: Re: Re: Budoucnost Evropy
Tím jsem chtěl dát najevo, že nevidím jako reálné, udělat Ústavu více levicovou.
Komentář ze dne: 31.05.2005 13:33:00 Reagovat Autor: neregistrovaný - Michal (@) Titulek: paradox
Paradoxem je, že největší vliv na Ústavu pro Evropu měl bývalý prezident Francie a předseda Konventu EU - Valéry Giscard d'Estaing.
Komentář ze dne: 01.06.2005 01:46:35 Reagovat Autor: neregistrovaný - M. Hekrdla (@) Titulek: Tohle nechápu.
Jak to, pane Neuberte, že skrze NE "levice bezprostředně získá to, ...co odmítá"? Vždyť to, co odmítá (bohužel citelně jen ve Francii), je dnes tvrdou realitou, která (sám jste to napsal) "vyplývá z již platných evropských smluv" a kterou (jak si zřejmě neuvědomujete) má euroústava upevnit a petrifikovat. Jak to, že "v situaci bez (TAKOVÉ) ústavy může být... řešení stávajících problémů pro levici daleko složitější"? Vždyť odmítnutí euroústavy levicí je jediná možnost, jak lze o jakémkoliv sociálním řešení ještě vůbec uvažovat. O jaké "pevné orientaci Evropské unie na sociální tržní hospodářství" atd. to, proboha, píšete? Pevnou orientací EU je přece dnes demontáž sociální dimenze. A jaképak "Pyrhovo vítězství" francouzské levice? Takovému "vítězství" se blíží leda ti sociální demokraté, kteří upřímně (?) věří, že jejich "ano" je "bojové" (Francois Hollande). Trapný blud a čirá lež!
To máte za to, že jste mne citoval!
Komentář ze dne: 01.06.2005 02:39:48 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Tohle nechápu.
No dobrá, citoval, protože jsem si na ten článek vzpomněl, když se minulý víkend na Evropském přípravném shromáždění v Praze pro ESF v Athénách diskutovalo o možnostech, jak dospět k jiné formulaci Evropské ústavy.
Myslím, že levice opravdu nemá jinou možnost, než stávající návrh odmítnout. Problém ale skutečně vidím v tom, když se pak levici NEPODAŘÍ prosadit jinou verzi ústavy, když se nepodaří obnovit celoevropskou diskusi.
Vycházím z toho, že pro slabšího je vždycky výhodnější existence zákona (jakkoliv špatného) než neexistence žádného (a pro ústavu si to dovoluji extrapolovat). Bohatý se kýženého výsledku může vždy domoci i jinak. A toto platí i mezi státy.
"Demontáž sociální dimenze" v rámci EU jako celku nikterak nepopírám. Zapomeňte ale prosím na chvíli na Francii. Problém vidím v tom, že ona demontáž neprobíhá v Evropě rovnoměrně. Průnik neoliberalismu do života východoevropských států se mi jeví jako silnější. Jen se koukněte na Slovensko. Útoky kapitálu na ekonomicky slabé státy evropské semiperiferie jsou efektivnější. V tomto smyslu si myslím, že obrana sociálního státu třeba na Slovensku by byla jednodušší při existenci jakékoliv ústavy, která by tam přinesla evropské standardy.
A pokud na východě Evropy zakoření trh bez přívlastků, třeba v modré košilce, vrátí se to jak bumerang k Atlantiku.
Zkrátka a dobře - mám radost, ale trochu mi trne... q.e.d.
Komentář ze dne: 01.06.2005 08:52:14 Reagovat Autor: neregistrovaný - HN (@) Titulek: Politici hledají, jak zachránit ústavu
Bude přece jen celoevropské referendum k ústavě? Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel oznámil, že chce v polovině června navrhnout na unijním summitu uspořádání celoevropského referenda. Myslí si, že se tak dá překonat francouzské "ne" euroústavě a dokument prosadit.
Schüssel už jednal o svém návrhu s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem a premiérem Lucemburska Jeanem Claudem Junckerem, jehož země unii předsedá, a Juncker bude řídit summit.
Myšlenka na celoevropské referendum není nová. První s ní přišel už loni předseda Evropské komise Romano Prodi. Jelikož některé země vyloučily, že by chtěly pořádat k ústavě lidové hlasování, myšlenka se neujala. Podle předběžných zpráv rakouský kancléř soudí, že hlasování lidí by se uskutečnilo v celé unii jednotně a stejně by se sečetlo, zda pro ústavu je většina Evropanů bez ohledu na národní příslušnost. Ústavu by ale musely schválit i parlamenty pětadvaceti zemí.
"Je to kontroverzní nápad," soudí Sebastian Kurpas, expert z Centra pro studium evropské politiky v Bruselu. "Je ale jasné, že unie se bude snažit vymyslet, jak francouzské ne překonat."
Aktivní je i britský premiér Tony Blair, jehož země bude řídit unijní záležitosti od června do prosince. Blair chce rovněž už za necelé tři týdny na bruselském summitu znát odpověď na otázku, co má unie dělat po francouzském "ne".
Chce údajně od francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka slyšet, zda počítá s druhým referendem v roce 2006, a pokud neuslyší, že ano, hodlá se ho ptát, co mají tedy dělat jiné země, když pro schválení ústavy musejí být všichni členové Evropské unie včetně Francie.
Britský deník Guardian citoval Blairova bývalého poradce Stephena Walla, že je nepředstavitelné, aby Blair žádal své spoluobčany o hlas pro euroústavu, kterou Francie odmítla.
Bruselští experti mezitím řeší, co se dá z euroústavy zachránit a za jakou cenu, pokud se nepodaří přejít přes francouzské "ne". Už zmíněný Sebastian Kur
Komentář ze dne: 01.06.2005 08:53:02 Reagovat Autor: neregistrovaný - HN (@) Titulek: Re: Politici hledají, jak zachránit ústavu
Už zmíněný Sebastian Kurpas vypracoval analýzu, jež je oficiálním stanoviskem Centra pro studium evropské politiky v Bruselu. Tvrdí v ní, že pokud by Evropská unie začala znovu jednat o důležitých změnách, jen těžko se bude hledat rychle kompromis, který by jen upravil současnou smlouvu z Nice.
Nové spory se dají čekat u všech kontroverzních reforem ve společných institucích - nových pravidlech hlasování, přerozdělení hlasů jednotlivých států, posílení rozhodovací pravomoci Evropského parlamentu, snížení počtu komisařů a stálém předsedovi Rady EU.
Jediným bodem, kde panuje všeobecná shoda, je vytvoření funkce ministra zahraničí Evropské unie a úřadu pro vnější vztahy, který by měl nahradit dosavadní delegace Evropské komise ve světě.
"Ve všech citlivých bodech se jen těžko při jednání o ústavě hledal kompromis a žádný stát nebyl zcela spokojen. I kdyby nyní unie vyhlásila, že si nyní znovu sedne ke stolu a bude jednat o změnách v dokumentu, nedohodne nic lepšího a stravitelnějšího pro většinu zemí unie, než co už je v ústavě," tvrdí Kurpas.
Lucemburský premiér Juncker i předseda Evropské komise Barroso proto opakují, že nové jednání o ústavě nebude a ratifikace by měla pokračovat a teprve na konci ratifikačního procesu se vyřeší problém zemí, které ji odmítly. Je to podle nich jediná cesta, jak udržet kompromisy i institucionální reformě rozšířené Evropské unie.
"To ale přináší riziko, že lidé v jiných zemích nepůjdou k urnám nebo se posílí tábor odpůrců ústavy. Pro Británii s její politickou tradicí je taková blamáž nepřijatelná," říká britský diplomatický zdroj v Bruselu, který nechtěl být jmenován.
Komentář ze dne: 01.06.2005 08:54:41 Reagovat Autor: neregistrovaný - HN (@) Titulek: Re: Re: Politici hledají, jak zachránit ústavu
Oblasti, které vyvolají spor, pokud se bude ústava znovu projednávat:
Přerozdělení hlasů. Středně velké státy přišly o hlasy.
Stálý předseda Rady Evropské unie.
Snížení počtu komisařů. Třetina unie bude pět let bez komisaře.
Posílení europarlamentu. Členské státy se začínají často rozcházet v názorech s europoslanci.
Většinové hlasování. Část zemí unie byla proti omezení práva veta u justice a vnitra.
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?