logo SDS
Dnešní datum: 07. 02. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 45
Prům. 16.1
21 denni
Max. 1284
Prům. 759.2

Nyní si čte web : 37 uživ.

Komentáře
ke článku: Otevřený dopis Raskolnikova Stalinovi
(ze dne 04.02.2007, autor článku: Miroslav ©iąka)

Komentář ze dne: 05.02.2007 11:00:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Zní to hrozně.

K tomu lze ovšem též cynicky dodat : Stalin skoro úplně vymlátil špičky v každém odvětví společenského, veřejného a hospodářského života, ale potenciál SSSR ve všech oblastech to moc neovlivnilo. Zabil patriarchy a veterány - ale každé odvětví mělo dost dalších (a dobrých !!! - nikdo není nenahraditelný !!!) nástupců v řadě ...
Reformní komunisté démonizují Stalina /jako kdyby démona bylo možno ještě démonizovat/, používají ty nejostřejší a emocionálně nejvíc podbarvené výrazy - s nevyslovenou v podvědomí utajovanou snahou zdůvodnit aspoň sami sobě, že kdyby nebylo tohoto šílenství a mnohamilionových vražd, tak by snad ....
Úspěšnost společenských systémů je ale celkem necitlivá na to, jestli se v nich víc vraždí, než je standard. Kvůli Stalinovu šílenství reálný socialismus neskončil na smetišti dějin, ani svůj konec neurychlil - jestli ne spíš naopak.

Komentář ze dne: 06.02.2007 13:16:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - -ik- (@)
Titulek: Dopis Raskolnikův
Chci poděkovat panu Šiškovi za nanejvýš potřebný článek, jeden z těch "chybějících". Chci doufat, že se dočkáme dalších "chybějícich" článků, ktere by posunuly pohled na dějiny blíže faktům, blíže pravdivější interpretaci.
Z Vašeho komentáře však, pane Astreame, jako bych ucítil ducha obhajoby stalinského přístupu k řešení celospolečenských potřeb. Možná je to důsledek už nějaké mé přecitlivěnosti, vždyť výroků obhajujících hrubé chyby v minulosti, jakoby spíš přibývalo.
Asi bych navrhoval návrat ke střízlivosti, k prověření používaných termínů, myslím teď např. jak dobrý byl tzv "reálný socialismus" , "komunismus stalinské éry" abychom si pro rozumnou debatu sjednotili dojmy a pojmy.
PS: Doporučení pro autory příspěvků - než Váš příspěvek
odešlete, zálohujte si jej někde. Ono se to samo občas ztratí.

Komentář ze dne: 06.02.2007 14:01:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Je to jinak
To jste mně pochopil nějak zvláštně, pane Iku - nejde o obhajobu stalinských zločinů, ale o to, že stalinské zločiny nijak zvlášť neovlivnily úspěšnost (a něčím zcela jiným způsobenou neúspěšnost) reálného socialismu a nezapřičinily jeho konec. Konečný kolaps reálsocu podle mého názoru neměl příliš co společného se stalinskými zločiny.
Já kritizuju snahu nepřímo hájit reálsocialistický projekt zdůrazňováním role a významu stalinských praktik - je to kritika reformních komunistů ne ze strany ortodoxně bolševické, ale naopak ze strany liberálně levicové.

Komentář ze dne: 06.02.2007 16:50:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - pb
Titulek: Podvrh?!
Jiné čtení: Obsah textu i okolnosti jeho "nalezení" nesou řadu znaků podvrhu, dezinformace, aktivního opatření. Pochybuju, že by člověk znalý prostředí tak blábolil... Šiška ať si tomu důvěřuje; on už je takový - co ho utvrzuje v tom, čemu věří, tomu i důvěřuje. Já ale o tom musím silně pochybovat.

Komentář ze dne: 06.02.2007 22:36:19     Reagovat
Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz)
Titulek: k jb:
Možná by stálo za to čtenáře poinformovat, jaké konkrétní znaky podvrhu/dezinformace máte na mysli.

Komentář ze dne: 06.02.2007 23:02:02     Reagovat
Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz)
Titulek: k astreamovi:
To já si zas tak jist nejsem, že stalinské zločiny neovlivnily úspěšnost/neúspěšnost sovětského modelu. Jenom to pro mne není podstatné. Podstatné je, že byl systém uměle nastaven tak, že byl vznik stalinismu možný (podle někoho dokonce nutný). Příčinou konečného kolapsu podle mne tedy opravdu není stalinismus úzce chápaný jako zločinná odchylka od leninismu (ale podobně ani nějaká zrada jednotlivců třebas generálních). Stalinismus a kolaps jsou dva (byť ne nezávislé) důsledky společných příčin.

Závěrečná poznámka předchozího příspěvku, tj. "jestli ne spíš naopak" by neměla zaniknout. Je totiž podle mne možné, že Stalinova "perestrojka" či "revize" byla v určité fázi nutnou cestou k udržení rozvojového trendu (i s přihlédnutím k zahraničně politické situaci). To pak samo o sobě vyvrací tezi, že stalinismus úspěšnost šokialismu neovlivnil.

Komentář ze dne: 12.02.2007 14:59:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - lucie (@)
Titulek:
Škoda, že Raskolnikov neprotestoval proti "čarodějnickým procesům" třeba v době, kdy jeho kamarád Krylenko požadoval tresty smrti (na zuřivý nátlak Lenina) v procesu s pravými esery v r. 1922...nebo že mu nevadilo lynčování důstojníků v Kronštadtu, které tehdy jako mladý podporučík vedl. Až když se začala utahovat smyčka kolem něj, měl toho už jaksi dost. Ale nakonec - to zdaleka nebyl sám.
S tou přirozenou Gorkého smrtí to prý také není zas až tak úplně jasné - nedostudovaný farmaceut Jagoda velice rád uplatňoval své znalosti (samozřejmě na příkaz Stalina:-)

Komentář ze dne: 15.02.2007 13:22:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - -ik- (@)
Titulek: Dopis Raskolnikův
Ještě dvě poznámky: Panu Astreamovi - stalinismus rozdrtil tvořivé síly a to spolurozhodlo o pádu socialismu, pokud to lze nazvat socializmem.
Druhá je na konto "podvrh". I kdyby to byl podvrh, tak je přinejmenším dobře mířený. Navozuje správné téma.

Komentář ze dne: 15.02.2007 18:30:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Vliv stalinismu na konec reálsocu

Spolurozhodlo ? No budiž, význam podílu tohoto faktoru je ale podle mne relativně malý ....

A hlavně by bylo dobré si uvědomit jedno :
když byly tvořivé síly relativně málo potřebné a kdy stačilo splnit úkoly grandiózního vzájemně propojeného plánu a zapojit miliony lidí do koncertu mnoha milionů rukou (méně už mozků) - tehdy byl stalinismus nejsurovější.

No a když si výrobní síly žádaly tvořivé síly nejvíc a tento deficit byl v reálsocu největší, tak stalinismus buď už vůbec nebyl (podle jedněch) nebo aspoň šlo o jeho nejvolnější, nejměkčí a nejliberálnější fázi (když přijmeme naopak stanovisko, že reálný socialismus = stalinismus).

Komentář ze dne: 17.02.2007 21:17:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - -ik- (@)
Titulek: Dopis Raskoln..
Ještě k panu Astreamovi: Něco připomínající povzdech po tvořivých silách jsem si s dovolením vypůjčil z článku p. Hudečka:
2. Mám trochu potíže, když slyším hovořit o "modelu socialismu", už se toho zde dotkli někteří předřečníci. Myslím, že je to především metodologická chyba, mé chápání socialismu se spíše blíží "cestě" nebo "směru". Věc má ovšem i politický rozměr: byl to tuším Bertolt Brecht, kdo kdesi na adresu komunistického hnutí napsal, že mnoho lidí odpuzujeme tím, že na všechno známe odpověď. Jinak řečeno, dáváme tak lidem okolo nás najevo, že nepočítáme s jejich činnou účastí při utváření budoucnosti, že nás jejich mínění nezajímá, protože "my" už máme svůj projekt jasný. Toho bychom se měli - také s ohledem na zmíněný vztah k minulosti - jednoznačně vyvarovat.

Komentář ze dne: 18.02.2007 21:44:54     Reagovat
Autor: [JHudeček] - Jiří Hudeček (hudecek@sds.cz)
Titulek: tvořivé síly - Astreamovi
Nejsem si tak stoprocentně jist, zda v takovém roce 1925 opravdu nebyly tvořivé síly potřeba (a totéž bych aplikoval i např. na přesun průmyslu za evakuace v r. 1941). Je jen jasné, že to asi byly jiné tvořivé síly (kvalitativně) než v r. 1955 nebo 1985, byly jiné nároky na jejich vzdělání atd.

K tomu zajímavému paradoxu, že se "vybití elit" nijak výrazně neodrazilo - možná, že někdy se skutečná role "elit" trochu přeceňuje. Ono Maovo "Palte na štáby!" je možná trochu kontraproduktivní, leckterou bitvu si generálové prohrají sami.

Komentář ze dne: 20.02.2007 12:27:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - lucie (@)
Titulek:
"Nejsem si tak stoprocentně jist, zda v takovém roce 1925 opravdu nebyly tvořivé síly potřeba..."

Asi byly - a přišel na to i sám Stalin, když po cca třech letech teroru (a tím pádem absolutního nedostatku kvalifikovaných sil) v červnu 1931 prohlásil: "Značně měníme naši politiku vůči staré technické inteligenci...Bylo by špatné a nesprávné dívat se prakticky na každého experta a inženýra staré školy jako na neodhaleného zločince a rozbíječe." Takže (někteří) vědci a inženýři se pomalu vraceli do práce (ovšem vesměs stále byli ve vězení). Nakonec to popsal i Molotov, kdy na otázku Felixe Čujeva po věznění inženýrů Tupoleva, Stěčkina či Koroljova odpověděl: "Zbytečně moc mluvili,,,Tupolev patří k té části inteligence, kterou sovětský režim nutně potřebuje. Ale oni jsou vnitřně proti, mají to v sobě. A tak se našel způsob, jak tu věc zvládnout. Tupolevy dali za mříže a čekistům nařídili, aby jim zajistili ty nejlepší podmínky; dobře je krmte, ale nepropouštějte je. Ať pracují, ať konstruují věci, které stát potřebuje, hlavně vojenské věci."

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1593 (1593 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1191 (1191 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1081 (1081 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
805 (805 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1394 (1394 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1032 (1032 hl.)
Prohnilý humanismus !!
803 (803 hl.)

Celkem hlasovalo: 7899


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.