Já myslím, že diskuse o školném je naprosto legitimní. Myslím, že je to navýsost politická otázka, jejíž řešení bezprostředně nevyplývá z nějaké exaktně provedené optimalizace společenských procesů z hlediska využívání zdrojů.
Nepopírám, že existují pokusy objektivizovat nutnost platit školné, ať už zprava nebo zleva (viz např. Radim Valenčík na stránkách Marathonu
www.valencik.cz). Existuje např. koncepce lidského kapitálu, spojená s "novým výrobním způsobem" - snad mi Radim tohle zjednodušení odpustí. Já sám ale tyto přístupy považuji za inspirující, ale ne za bezesporné.
SDS je v zásadě proti placení školného. Aktuální stav vysokého školství už totiž je vícezdrojový. Zapomíná se na to, že člověk, který se rozhodne studovat, fakticky investuje ten příjem, který by mohl mít, kdyby nestudoval.
Oproti situaci před listopadem 89 už osobní náklady na studium v reálných číslech vzrostly (ubytování, jídlo, učebnice, pomůcky). Prakticky se tedy navýšil podíl studentů na financování vysokoškolského studia - odhaduji to ročně na 20-30 tisíc v dnešních cenách.
Myslím, že se dostupnost studia příliš nezvýšila. Úroveň v některých oborech ano, ale to je jiná kapitola.
Takže se ptám - jaké by muselo být NAVÝŠENÍ