Nepředstavujeme si právní stát v roli všemocného řešitele všech občanských, ekonomických, ekologických a finančních problémů. Požadujeme však, aby vytvářel podmínky pro skutečně fungování sociálně a ekologicky orientované tržní ekonomiky při zachování rovnoprávnosti různých forem vlastnictví.
Zasazujeme se, aby se postupně zvyšovala autorita státu a sílil jeho vliv na vytváření prostoru, který je nezbytný k tvorbě podmínek, hranic a mantinelů, v nichž se pohybují jak občané - zaměstnanci, živnostníci, podnikatelé a investoři, tak státní orgány.
Je na pováženou, že ČR nectí princip právního státu, jehož základem je parlamentní demokracie, Ústava, Listina základních práv a svobod a další mezinárodní smlouvy o lidských a sociálních právech, k nimž se naše republika přihlásila.
Prosazujeme návrat státních orgánů k ústavním zásadám, které jsou doposud realizovány liknavě.Žádáme dodržování Listiny základních lidských práv a svobod, které je vládní pravicovou koalicí chápáno zcela formálně.
Není nám lhostejné, že v přístupu k právům občanů se vláda i parlament snaží zmenšovat povinnosti státu a přenášet stále větší břemeno odpovědnosti na jednotlivce.
Za tohoto stavu je nezbytné, aby využívání práv a svobod i obhajoba práv o nápravu křivd byly umožněny každému bez ohledu na jeho majetkové postavení. Kategoricky požadujeme, aby zákony platily pro všechny stejně a bez výjimky.
Je ke škodě věci, že důslednému prosazení zásady rovnosti všech občanů před zákonem brání oficiálně uplatňovaný antikomunismus, který navíc porušuje důstojnost občana i princip univerzálního občanství, jenž je jedním z pilířů svobodné společnosti.
Pokládáme za nezbytné zrušit tzv. lustrační zákon a zákon o protiprávnosti komunistického režimu, které odporují zdravému rozumu, Listině základních práv a svobod a mezinárodnímu právu.
Jsme přesvědčeni, že tyto zákony, navzdory tomu, že jednou z funkcí právního státu je přispívat k společenskému konsensu, společnost účelově rozdělují a demoralizují.
Právě proto je třeba více pečovat o podstatně vyšší stupeň nezávislosti a nestrannosti Ústavního soudu, který nesmí být pouhým instrumentem politické moci.
Není přípustné, aby orgány státu na všech úrovních pod vlivem vládních stran obcházely požadavky Ústavy a vymykaly se demokratické a veřejné kontrole.
Žádáme, aby státní orgány ochotně, kvalifikovaně, včas a s menšími náklady než dosud řešily potíže občanů a účinně chránily jejich práva.
Nehodláme tolerovat zákony, jejichž prostřednictvím si většina státních orgánů vybudovala ochrannou byrokratickou hradbu vůči oprávněným zájmům občana.
Jsme připraveni pomoci zacelit mezery v zákonech, které dávají prostor k obohacování a neprůhledným spekulacím na úkor majetku státu i občanů. Požadujeme důsledné vyšetření a potrestání viníků podobných případů z nedávné minulosti, včetně případů nedbalosti při správě a privatizaci národního majetku.
Je nasnadě, že nedůslednost státních orgánů při potírání rasismu a obdobných projevů nesnášenlivosti, stejně jako nadměrná kriminalita a vysoká neobjasněnost trestních činů, vyvolává mezi občany nejen obavy o jejich bezpečí, ale i pochybnosti o autoritě zákona a státu. Odmítáme myšlenku, že nevyhnutelným průvodním jevem demokratizace života společnosti je zvýšení kriminality.
V souladu s míněním veřejnosti považujeme za nevhodnou širokou, až neomezenou imunitu poslanců, stejně tak neuvážené či dokonce cílené udělování milostí a amnestií prezidentem republiky, které nejsou ničím jiným než projevy nerovnosti občanů před zákonem.
Jsme proti neúměrně se prodlužujícím soudním řízením, zvyšujícím se cenám právních služeb a růstu soudních a správních poplatků, neboť uplatnění práva soudní cestou se v jejich důsledku stává pro nemajetné občany prakticky nedostupné. Rychlost postihu trestných činů i přestupků se musí zvýšit, aby mohla účinně působit odstrašujícím účinkem na potenciální pachatele.
Máme výhrady k překotné novelizaci základních předpisů a nedobře organizované legislativě, poněvadž vytvářejí špatně organizovaný právní řád, který zhoršuje občanům dovolání se spravedlnosti. Pro moderní právní stát je důležitá nejen úroveň státních orgánů, včetně nezávislosti soudů, ale i kvalita zákonů.
Realizace špatných zákonů se dostala do hlubokého rozporu se zájmy společnosti a poškodila hospodářství země. Jsme připraveni přispívat k nápravě tohoto stavu.
Jsme proti snahám zužovat základnu našeho politického systému zpřísňováním požadavků již tak nedemokratického volebního zákona nebo přechodem k většinovému volebnímu systému. Diskuse o těchto zásadních otázkách by se měly mít možnost zúčastnit všechny politické strany a hnutí, ale i další společenské organizace a hnutí. Chceme podle svých možností přispět ke vzniku takové možnosti.