Budoucnost má vyrůstat z vlastních zkušeností

Preambule

Levý blok (LB) je politická strana, která odmítá starý systém „reálného socialismu”, avšak to pro ni neznamená, že přestává podporovat humanistické a socialistické hodnoty i cíle a hledat lepší alternativy společenského pokroku než nabízí kapitalistický vývoj.

LB je dnes v našem Parlamentě třetí levicovou stranou, vedle ČSSD a KSČM. Ve volbách roku 1992 získalo volební sdružení pod názvem Levý blok přes 14 % hlasů. Tehdy ovšem jeho hlavní složkou byla KSČM, která však na sjezdu roku 1993 začala měnit politiku. Ponechala si jako symbol návaznosti na někdejší komunistické hnutí svůj název a zároveň programově oddělila od pojmu „socialismus” slovo „demokratický”. Listopad 1989 začala stále více chápat jako pohromu a ne jako důkaz, že starý režim, ztělesňovaný komunistickou stranou, společnost odmítla a je proto nutná zásadní změna socialistické politiky. Takovou politickou tendenci většina poslanců LB odmítla, jen deset se jich oddělilo a vytvořilo poslanecký klub KSČM.

Nynější KSČM a LB jsou dvě různé strany, s odlišnými programovými představami, politickými postupy a metodami. LB ovšem není antikomunistickou stranou, jeho funkcionáři i členové zpravidla byli v nějakém období svého života komunisty. Neskrývají to a nestydí se za to. S protidemokratickou ideologií a praktikami někdejší KSČ se rozešli slovy i činy. Vycházejí dnes ze svých životních zkušeností a odmítají už od listopadu 1989 snahy pravice zavrhnout a rozbořit vše, co bylo vytvořeno v předchozích desetiletích. Vždyť mnohé bylo a ještě je možno zlepšit, ne zničit.

LB vychází z konkrétních potřeb našich lidí z daných možností naší země. Neslibuje něco, co odpovídá zahraničním poměrům, které se desítky let vyvíjely jinak. LB se hlásí k „Prohlášení o zásadách Socialistické Internacionály” (1989), nepovažuje však za možné prostě přejímat jako recept pro nás politické postupy sociálních demokratů Západu, kteří naše dnešní problémy neměli a nemusili řešit.

LB nepatří mezi velké strany, které mohou slibovat, že po volbách vytvoří vládu. Můžeme však svým voličům zaručit, že zůstaneme v opozici vůči každé vládě, která bude pokračovat v nynější pravicové politice. Podpoříme naopak každé úsilí o spolupráci levice - až po levicovou vládní koalici. Naším cílem není usednout do ministerských křesel, ale mít vliv na změnu poměrů v duchu našeho programu.

Vlastní volební program Levého bloku bude formulován a postupně zveřejňován jak v podobě stručných politických tezí, tak i v podobě konkrétních návrhů a požadavků. Ty budou vycházet ze zájmů a potřeb různých sociálních skupin ve městech i na venkově, od dělníků po učitele a vědce, od mládeže po důchodce, a budou z oblasti politiky hospodářské, sociální, bytové, zdravotní, školské aj. Obecná programová východiska nemohou volební program nahrazovat, ale mají pomoci těm, kdo ve své politické aktivitě anebo z hlubokého zájmu o věc chtějí mít přehled o celkové koncepci a cílech politiky Levého bloku.