ODS a HZDS prakticky vyšachovaly FS

Koaliční strany - Klausova ODS a Mečiarovo HZDS - prakticky vyšachovaly ze hry Federální shromáždění, které jejich dělení státu kladlo malý, ale nezanedbatelný odpor. Posledním důležitým krokem bylo usnesení ČNR ze čtvrtka 19. listopadu, ve kterém deklaruje převzetí plné odpovědnosti za kontinuitu státní moci na území České republiky spolu s českou vládou. Místopředseda české vlády Jan Kalvoda k tomu v MF Dnes dodal: "Je to konstatování samostatnosti, která už nastala, ne její deklarování a kostituování."

Česká národní rada schválila rovněž deset smluv mezi Českou a Slovenskou republikou a pět dohod mezi národními vládami během dvou hodin . Všechny tyto texty byly přijaty na společném zasedání vlád koncem října na Javorině ve Vysokých Tatrách.

Ne všechny otázky však byly mezi ODS a HZDS vyřešeny. Zůstaly problémy s majetkem federace včetně slovenského zlata, problémy s osobními doklady a konečně i se symboly federace. Národní rada SR totiž odhlasovala ve středu 18. listopadu dodatek k návrhu ústavního zákona o zániku ČSFR, ve kterém uvádí, že Česká republika nesmí užívat nynější vlajku federace.

Dále si přečtete několik článků z Rudého práva ze dne 24. listopadu 1992. Začínáme ale úmyslně z jiného soudku, rušením dělnických jízdenek, abychom připomněli, že vedle dělení státu existovala i průběžná likvidace sociálních vymožeností bývalého Československa.

V témže čísle si můžete přečíst i článek Jana Rychlíka "Seriózní návrh", kde autor vyzývá ODS a HZDS, aby na sebe jednoznačně převzaly politickou odpovědnost za likvidaci společného státu, a rozhovor s místopředsedou Občanského hnutí Václavem Žákem.

Milan Neubert, 24. listopadu 2002


Od 1. ledna se ruší dělnické jízdenky

Část nákladů na dojíždění autobusy se stane odčitatelnou položkou z daní • Na železnici budou předplatné měsíční jízdenky

PRAHA - Od 1. ledna 1993 budou zrušeny slevy jízdného, které poskytovaly podniky ČSAD lidem dojíždějícím do zaměstnání z místa trvalého bydliště do jiné obce.

Informoval o tom na pondělní tiskově konferenci český ministr hospodářství K. Dyba. Zaměstnanci dojíždějící za prací autobusy budou moci odečítat ve svém daňovém přiznání od zdanitelného základu částku 200 korun za každý odpracovaný měsíc, pokud dojíždějí do vzdálenosti kratší než 30 km. V případě vzdálenosti větší než 30 km budou odečítat 300 Kčs měsíčně.

Rovněž v železniční dopravě budou podle informace ústředního ředitelství ČSD od 1. ledna na celém území Československa zrušeny dělnické měsíční a týdenní jízdenky. Zůstanou slevy poskytované na žákovské měsíční a týdenní jízdenky stejně jako volné režijní průkazky pracovníků ČSD a jejich rodinných příslušníků. Občané dojíždějící každý den do zaměstnání však mohou využít tzv. předplatních traťových měsíčních jízdenek. Jejich cena bude záviset na vzdálenosti určitého úseku. Do 10 km stojí měsíční traťová jízdenka 80 Kčs, do 20 km 120, do 40 km 300 Kčs, do 50 km 360 Kčs, do 60 km 480 Kčs, do 70 km 600 Kčs, do 80 km 660 Kčs, do 90 km 720 Kčs, do 100 km 840 Kčs atd. U těchto jízdenek se uvažuje ještě o další slevě, přibližně 20 procent. Závěrečně slovo však bude mít federální ministerstvo financí, které se podle tiskového mluvčího ÚŘ ČSD M. Zikmunda staví k této možné slevě negativně.


Mečiar láme hůl nad FS

Rozhovory v Bratislavě bez zraněného Klause • Rozruch okolo podvrhu

BRATISLAVA (Vlastní zpráva) -Federální shromáždění už není určující pro obsah politických závěrů a není možně čekat na nejistý vývoj ve federálním parlamentu. Řekl to v pondělí na tiskově konferenci po jednání předsednictev vlád ČR a SR slovenský premiér V. Mečiar.

Alarmující jsou podle Mečiara pro republiky otázky měny, daňového systému a stabilizace rozpočtových pravidel. Obě republiky ovšem už nejsou na rozhodování FS závislé, protože budou stabilizovány díky dobrému smluvnímu základu mezi oběma budoucími samostatnými státy, zdůraznil. Tyto jeho závěry spolu s faktem, že představitelé obou vlád podepsali sérii dalších šesti smluv a dohod určujících formy spolupráce obou samostatných republik po Novém roce, se staly výsledkem tohoto bratislavského jednání, dalšího z řady připravujících zánik federace.

V. Mečiar a I. Kočárník podepsali následující smlouvy a dohody: O pravidlech o původu zboží a metodách administrativní spolupráce, O rozdělení archívních fondů a spisových fondů Čs. armády, O obraně, O vypořádání majetku, práv a závazků vyplývajících ze zrušení Čs. rozhlasu, ČST a ČSTK, O spolupráci orgánů přípravného trestního řízení a O vypořádání majetku, práv a závazků vyplývajících z oblasti kulturního dědictví.

K dořešení zůstaly ještě otázky celního a daňového uspořádání a dělení federálního majetku. Při jejich projednávání se objevily určité nedostatky, které by do konce listopadu měly vyřešit expertní komise.

Pokud se obě strany shodnou na jejich závěrech, bude možné považovat dohody za uzavřené. V případě, že nebudou národní vlády s výsledky komisí souhlasit, opět se sejdou představitelé obou vlád, a to pravděpodobně v prvním prosincovém týdnu.

V souvislosti s dohodami o dělení federálního majetku Mečiar upozornil na tři okruhy. Prvním je dělení zlata a slovenského zlatého pokladu. Stanoviska obou vlád se v řešení této otázky podle Mečiara sblížila. Problematickými se podle něj jeví další dva okruhy, a to majetkové přírůstky po roce 1918 a kompenzace hodnoty majetků držitelů investičních kupónů. V dohodě o daňovém uspořádání se obě strany shodují na nutnosti kontrolovat pohyby zboží, což je bez problémů v železniční dopravě, ale není jasný způsob kontroly v dopravě automobilové. Konečná odpověď na otázku, jak budou řešeny otázky dělení majetku a daňového uspořádání, by měla padnout nejpozději začátkem prosince.

Rokovalo se i o obraně. S konečnou platností bylo dohodnuto, že nebude existovat žádná společná vojenská doktrína a obě republiky mají právo budovat si vlastní armády obranného charakteru.

Za slovenskou stranu se jednání zúčastnili: premiér V. Mečiar, místopředseda vlády R. Kováč, místopředseda vlády a ministr zahraničí M. Kňažko, ministr financí J. Tóth, ministr vnitra J. Tuchyňa. ministr hospodářství Ľ. Černák a ministr kultury D. Slobodník.

Českou reprezentaci zastupovali: místopředseda vlády a ministr financí I. Kočárník, místopředseda vlády a ministr zemědělství J. Lux, místopředseda vlády J. Kalvoda a ministr pro životní prostředí F. Benda.

Premiér ČR V. Klaus se ze zdravotních důvodů rokování nezúčastnil, v neděli si při tenise s J. Bartoškou natáhl levý lýtkový sval a je nejméně do středy připoután na lůžko. S Mečiarem byl ale v telefonickém styku.

Ještě před rozhodováním o jednotlivých smlouvách představitelé obou vlád jednali o novém usnesení ČNR, kterým společně s českou vládou přebírají odpovědnost za kontinuitu státní moci v ČR. Slovenská vláda vyslovila rozhodnutí českého parlamentu plnou podporu. Mečiar oznámil, že jeho kabinet je pro uznání ČR jako státního útvaru, a nabídl navázání slovensko-českých diplomatických styků.

Dalším bodem mimo předem dohodnutý program byla situace ve FS, ve kterém se v úterý bude opět jednat o zákonu o zániku federace. Kalvoda uvedl, že se znovu jednalo o samotném textu zákona a hlavně o kontroverzním článku č. 4, který dává teoretickou možnost zásahu do věcí českého parlamentu.

Rozruch vyvolat údajný návrh českého sněmu na prozatímní ústavní řízení ČR, který před jednáním obdržela vláda SR. Na otázka zpravodaje RP, aby blíže představili tento dokument, Kalvoda a Mečiar naznačili, že dokument pochází z dílny české levice a byl doručen mezi projednávané dokumenty prostřednictvím poslance SDL. Obě strany označily materiál za provokaci. Kočárník dodal, že šlo o pokus zpochybnit postup české strany při jednáních se slovenskou. Mečiar potom ještě uvedl, že mu není známo jméno autora tohoto dokumentu, ale šikovný novinář by si ho mohl najíti sám. „Jestliže počkáte ještě asi 14 dní, asi v té době s ním jedna z opozičních stran přijde s velkou slávou a nabídne řešení celé této katastrofální situace, kterou pomáhala vytvořit,“ řekl Kalvoda.

Pavol Minárik


Nulový prostor

V zájmu obou republik je, aby od Nového roku naplno fungovala celní unie. K tomu jsou třeba zákony o nové daňové soustavě a cenných papírech. ČNR už je přijala. Slovenská vláda chce do měsíce předložit obdobné své národní radě, ačkoli jde o výlučnou legislativní pravomoc FS. Přijme-li je do té doby FS, bude dobře. Nepřijme-li, nic se nestane. To je podle mne stěžejní závěr včerejší bratislavské schůzky předsednictev vlád ČR a SR. A to přesto, že věcně významnější je zřejmě podepsaná dohoda o obraně, způsobu rozdělení federálních masmédií či schválení postupu v následném majetkovém vyrovnávání.

Na důležitosti zmíněnému závěru totiž přidává fakt, že zazněl vpředvečer zasedání FS, které má dnes opět projednávat zákon o zániku federace. Premiér Mečiar jasně řekl, že původní podmínky opozice koaliční partneři z obou republik splnili, a dál už ustupovat nehodlají. Tím dál měl na mysli podmíněnost účinnosti zákona o zániku ratifikačním referendem. Podle Mečiara neschválení daného zákona bude znamenat nikoli krizi společenskou, ale krizi FS. Jinými slovy — FS přestane být určující institucí pro státoprávní řešení.

Opoziční federální poslanci se tak ocitli v nulovém manévrovacím prostoru. Dá se zároveň dovodit, že iniciativu by v případě jejich setrvání na referendovém stanovisku okamžitě převzaly národní rady. A zřejmě by přistoupily k současnému vystoupení z federace. Jenže: získá česká koalice třípětinovou většinu potřebnou k tomuto aktu v ČNR? A pokud ne, přistoupí jako v případě již přijatého usnesení na hlasování prostou většinou? Ač se to tak nejeví, státoprávní hlavolam konečné řešení ještě nemá.

Kateřina Perknerová


Podle předsedy HZDS chybí jeden hlas

Bratislava (gč) -„Netroufám si říct, jak dopadne úterní hlasování ve FS k návrhu vládního zákona o zániku federace, neboť doposud — pokud jde o poslance ze Slovenska — nám chybí stále ještě jeden klas,“ řekl novinářům v pondělí předseda HZDS V. Mečiar.

Připomněl mj., že na výsledku hlasování ve FS o tomto zákonu závisí i průběh schůze SNR, která začíná také v úterý. „Jakmile by byl záporný, pak první krok bude směřovat k tomu, že místopředseda NR Marián Húska navrhne místopředsedovi ČNR okamžitou smlouvu jejich komisí. Druhý krok — spojí se vedení HZDS a ODS, zhodnotí situaci a poradí se, co mají dělat dále. Třetí krok — zasedne vláda ČSFR a bude jednat o tom, zda má ještě zůstat, nebo odstoupit. V úvahu přichází ještě řada kroků, nebyl bych však rád, kdybychom je museli uskutečnit — tím víc, že nyní to už závisí jen na jediném hlasu poslance ze Slovenska,“ dodal Mečiar.


Poslanci ODS nedávají šanci schválení zákona o zániku ve FS

PRAHA (Vlastní zpráva)-,,Když se rodí stát, nejsou možné docela čistě legitimní postupy. Vznik státu je vždy revolučním aktem. Ústřední snaha veškerého jednání ODS je to, aby nedošlo k chaosu,“ prohlásil o přestávce pondělního společného jednání poslaneckých klubů ODS ve FS a ČNR předseda klubu v českém sněmu J. Honajzer.

Poslanci se zabývali návrhem zákona o zániku federace, koordinací postupu práce obou poslaneckých klubů a transformací poslanců FS do Českého sněmu. Podle vyjádření Honajzra bylo úvodem konstatováno, že šance na přijetí zákona o zániku federace ve FS je minimální. Proto se kluby shodly, že budou v podstatě podporovat jakoukoliv podobu návrhu zákona s výjimkou možnosti hovořící o referendu v jakékoli variantě.

Zákon o transformaci federálních poslanců by měl být záležitostí ČNR a řešen ústavní cestou. Společnému jednání klubů předcházela schůzka poslanců ODS českého sněmu. V tajném hlasování na otázku: Transformace poslanců FS ano — ne z 51 přítomných poslanců hlasovalo 41 pro. J. Mlčák, předseda klubu ODS ve FS, sdělil novinářům, že je třeba, aby federace zanikla.

Jitka Götzová


Opozice žádá práva pro Moravu a Slezsko

PRAHA (gö) — Třicet šest poslanců ČNR zastupujících všechny opoziční strany podepsalo Deklaraci práv lidu Moravy a Slezska, ve které protestují proti snahám koalice vytvořit — jak uvádějí — nástupnický stát „Českou republiku“ administrativním způsobem. Obracejí se na poslance zákonodárných sborů a orgánů mezinárodních organizací, aby důsledně zvážili, zda uznají ČR a SR za nástupnické organizace dříve, než se lidu Moravy a Slezska dostane postavení, které jim náleží. Poslanci upozorňují na možné vyhrocení vztahů mezi Čechy, Moravany a Slezany, pokud nebudou respektovány historické požadavky Moravy a Slezska.


Hirš: Socialisté v LSU zůstávají, ne však v poslaneckém klubu

Podle tiskového mluvčího LSU je to důkaz schizofrenie

PRAHA (Vlastní zpráva) - „Je to požadavek pana profesora Trnky,“ odpověděl v pondělí zpravodaji RP ústřední tajemník ČSS P. Hirš na otázku, zda je pravda, že by měl být vyloučen z této strany poté, co hlasoval minulý týden v ČNR s koalicí pro usnesení o převzetí odpovědnosti a vzápětí byl z klubu LSU v ČNR vyloučen.

„Ale o tomto odmítáme vůbec jednat a odmítáme jednat o změnách ve vedoucích funkcích ve straně, které by byly provedeny na nátlak z jiné strany. To je prostě nepřípustné,“ zdůraznil Hirš.

Zemské výkonné výbory ČSS - moravskoslezský a český — podle Hirše zasedaly v pátek a v sobotu a schválily ustavení nového liberálního klubu v ČNR. Dodal, že výbory doporučily poslancům ČSS zvoleným za Moravu i za Čechy, aby do tohoto klubu přešli. Na dotaz, zda to lze chápat jako vystoupení z LSU, Hirš odpověděl: „V LSU nadále zůstáváme, ale jako strana, nikoliv v poslaneckém klubu.“

„To je jenom důkaz dost těžko pochopitelné schizofrenie. A je to prakticky neproveditelné,“ komentoval tento výrok v rozhovoru se zpravodajem RP tiskový mluvčí LSU A. Vébr. Ke stanoviskům zemských výborů ČSS podotkl: „Musíme s podivem konstatovat, že stanovisko moravskoslezského výboru ČSS bylo přijato bez účasti dvou představitelů této organizace, poslanců ČNR J. Drápely a A. Frommera, o kterých je známo, že se s takovým hodnocením neztotožňují.“

Alexandr Mitrofanov


Dálnopisem

Západní Československo by byl podle soukromého názoru místopředsedy ODA D. Kroupy nejvýstižnější název obnoveného českého státu. Jak řekl, v případě, že východní Československo neprojeví zájem o státní symboly ČSFR, nevidí Kroupa důvod, proč by si je Západní Československo nemohlo ponechat.