Zatímco všechny obchody měly před vánoci roku 1992 delší prodejní doby, federální krámy zhasínaly jeden za druhým a zanechávaly po sobě pouze malé likvidační komise, který dělily majetek mezi dvě pozůstalé dcery federace. Jen federální parlament, tedy přesněji řečeno jeho poslanci, měli snahu se nějakým způsobem udržet. Chystali dokonce něco na způsob trucparlamentu, zvažovali i možnost sejít se ještě 29. prosince a sami sebe převést do Senátu, protože se Česká národní rada k takovému kroku neměla.
V sobotu 19. prosince se sice naposledy sešla federální vláda, ale její předseda, premiér J. Stráský zaslal ještě potom předsednictvu FS dopis, jímž podzimní zasedání Federálního shromáždění formálně ukončil. A federální poslanci měli "po ftákách". Malou náplastí jim mohla být pozvánka na slavnostní uvítání České republiky plánované na 1. 1. 1993.
Dnes budete mít možnost připomenout si onu "předvánoční" atmosféru četbou několika článků Rudého práva z 23. prosince 1992. V tom samém čísle vyšel i rozhovor s poslancem Pavlem Dostálem, který se definitivně loučil se svým pobytem ve vysoké politice. Čtěte pozorně. Uvědomíte si skutečnou velikost lidského a politického potenciálu, kterým tehdy disponovala ČSSD.
Milan Neubert, 23. 12. 2002
PRAHA - Policie zadržela v pondělí, v devět hodin ráno, devatenáctiletého P. W., studenta Univerzity Karlovy v Praze, důvodně podezřelého z pokusu o vraždu a z pokusu o ublížení na zdraví, kterých se měl dopustit útokem na poslance FS a předsedu KSČM Jiřího Svobodu, pobodaného 5. prosince před jeho domem, a jeho dceru Jarmilu, zraněnou přitom nožem.
V úterý ráno, v osm hodin a třicet minut, obdržela městská prokuratura v Praze materiál od vyšetřovatele Úřadu vyšetřování hl. m. Prahy, ve kterém požadoval uvalení vazby na podezřelého. Zdůvodňoval to mj. obavou, že by obviněný při vyšetřování na svobodě uprchl, nebo se skrýval. Možné také je, že by mařil vyšetřování, například působením na svědky. Prokurátor pak vyhotovil návrh na vzetí studenta do vazby. Podle našich informací soudce městského soudu v Praze návrhu vyhověl a v úterý, v jedenáct hodin dopoledne, vazbu uvalil.
V rámci vyšetřování vražedného útoku provedl v pondělí 21. prosince vyšetřovatel policejního Úřadu vyšetřování hl. m. Prahy domovní prohlídku v redakci anarchistického Časopisu A-Kontra a v bytě jeho šéfredaktora Jakuba Poláka. V úterý to potvrdil J. Polák.
V příkazu k domovní prohlídce, vydaném soudcem městského soudu v Praze
Zbyňkem Podlipným, se uvádí, že "v průběhu vyšetřování vyvstalo
důvodné podezření, že se v redakci časopisu A-Kontra a v bytě Jakuba Poláka
nacházejí předměty použité k trestné činnosti nebo předměty nesoucí
stopy této činnosti".
Protokol o provedení prohlídky uvádí, že při ní nebylo nalezeno nic, co
by se vztahovalo k vyšetřované věci.
J. Polák označil prohlídku za útok na svobodu tisku a omezování základních
lidských práv. Jak řekl dále, prohlídka se zaměřila spíše na prohledávání
písemností a informačních materiálů než na případné hledání předmětů
souvisejících s vražedným útokem. Podle jeho názoru jsou okolnosti celého
případu velmi podezřelé. "Pokud by měl mít takový čin autentickou
motivaci, zdálo by se mi přirozenější, že se cílem útoku stane politik
typu prvního československého ministra financí Aloise Rašína než právě
Jiří Svoboda," uvedl.
Motiv činu dosud nebyl zcela objasněn. Bude-li obviněný postaven před soud
a shledán vinným i pokusem vraždy, hrozí mu trest odnětí svobody od 10 do
15 let.
PRAHA - Obavy z možné politické nestability způsobené "nezakotvenými federálními poslanci" vyjádřil v úterý premiér V. Klaus. Mohl by to být špatný dárek vznikajícímu českému státu, dodal a vyslovil se pro opětovné hlasování ČNR o transformací federálních poslanců do Senátu. V rozhovoru pro Český rozhlas označil názory, že hlasovat o něčem v pozměněné formě dvakrát je porušením demokracie, za "absolutně směšné" - "Je to prostě zlá hra opozice, která toto tvrdí," řekl. Podle premiéra se řada věcí schvaluje několikrát, zvláště ve složitých případech hledají rozumné kompromisy. V. Klaus uvedl, že pokud by se nepodařilo touto cestou Senát legálně naplnit, bylo by rozumné nechat ho prázdný.
PRAHA (ada, nig) - Ze hry o vládní vlnku v televizním vysílání byl de facto vyšachován kabinet novým zákonem ČNR. Česká televize bude po Novém roce vysílat na dvou vlastních okruzích, z nichž jeden bude OK 3. Třetí okruh obsadí držitelé licencí. Do té doby bude i tento okruh obhospodařovat Česká televize. Svou představu by kabinet mohl nyní uskutečnit pouze tak, že by požádal o udělení licence, nebo získal kapitálovou účast v některé z organizací, jež bude licenci vlastnit. V úterý o tom rozhodli poslanci ČNR.
Právě dva televizní okruhy svěřené České televizi namísto jednoho, s nímž počítal původní návrh zákona koaličních poslanců (neschválený v pondělí), byl podle všeho důvodem, že své předchozí rozhodnutí poslanci velkou většinou zvrátili. Dali také přednost zvýšení procenta reklamy na licenčním okruhu, který zde může dosáhnout až sedmi procent denně, na rozdíl od okruhů ČT, kde zůstává zachováno procento jediné.
Soudci Nejvyššího soudu ČSFR podle schváleného ústavního zákona přejdou plynule do soudcovských funkcí obdobného soudu ČR. Stejný způsob podle tohoto zákona platí i pro prokurátory a vyšetřovatele federální prokuratury a pro soudce vojenských soudů.
Brutálních zločinů u nás přibývá, na řádění recidivistů je justice krátká. Občané se právem obávají o své životy. Náměstek českého ministra vnitra Fendrych nedávno prohlásil, že české policii, soudům a vězeňství hrozí z důvodu nesoučinnosti kolaps. A tak nejenom účastníci televizního Minireferenda, které se vysílalo na F1 v sobotu, se v diskusi o trestu smrti vyjádřili v naprosté většině pro jeho znovuobnovení - pro zvláště nebezpečné pachatele, u nichž selhávají pokusy o nápravu a kteří naopak po propuštění z výkonu trestu znovu vraždili. Tím postavili společnost před rozhodnutí, zda z pohledu dalších možných obětí není humánnější se před nenapravitelnými zločinci ochránit definitivně. Ve hře je přitom celá řada nepominutelných a nejen etických momentů. Je tu mj. mezinárodní konvence podmiňující vstup do Rady Evropy zrušením trestu smrti v té které zemi. Samostatná Česká republika bude po Novém roce žádat o členství v RE, a bude tedy nucena splnit i požadované podmínky. Nelze však přehlédnout, že třeba Belgie bez ohledu na své členství v RE trest smrti ve výjimečných případech připouští, i to, že další evropské země o jeho znovuzavedení vážně uvažují. Současná bezpečnostní situace v ČR naléhavě upozorňuje, že o výjimce v tomto bodě by se mělo uvažovat. Garance bezpečnosti lidí, tedy vlastně jejich základních práv a svobod, jsou vzhledem k nynější křivce zločinnosti u nás důležitější než všechna vnější kritéria. Jinak by totiž občané mohli dospět až k názoru, že neexistence policejních a soudních záruk státu je nutí vzít svou ochranu do vlastních rukou a vyznávat pěstní právo.
Pokud poslancům FS dají čeští kolegově opravdu vale, byli by federální zastupitelé odkázáni na šestiměsíční odstupné. To si schválili téměř shodně se skonem federace. Nyní se tedy možná projevil smysl předchozího podnikání některých federálních poslanců a jejich neochota zabývat se zákonnou úpravou střetu zájmů. Založit si nerušeně neposlanecké živnosti se snad pokoušeli i proto, že cítili zánik federace, a tím i brzké ohrožení vlastních mandátů.
Ale problém zcela nevyřeší ani členové ČNR svým příkazem nevyklubaným senátorům, aby svých politických snah už konečně zanechali. Vždyť spor o tato křesla sněmovna pouze odloží, ať už její opakovaně rozhodnutí bude jakékoliv. Zatraceně brzy - nejpozději za dva roky - se totiž má do Senátu volit ve dvouletých cyklech. Při rozjezdu pouze třetina nových senátorů nastoupí plnohodnotný šestiletý mandát. Druhá třetina v druhé komoře pobude čtyři roky a zbývající pouze dva. Budoucí kandidáti se tedy zřejmě o délku působení v druhé komoře mezi sebou pobijí. Jejich strany pokoušející se odvrátit zemětřesení v důsledku zakázaného přestupu z FS se nestačí ani oklepat, a hořící koudel, která znejisťuje politickou scénu a straší lídry všech stran, tu bude zas.
PRAHA - Poslanecký klub ODS ve FS odmítá účast na jakémkoli trucparlamentu - společném zasedání poslaneckých klubů českých stran ve FS. K tomuto závěru se dopracovali členové klubu za účasti kompletního vedení své strany po více než třech hodinách diskuse o tom, zda nadále prosazovat přechod poslanců do ČNR. Schválené usnesení reaguje na úterní předběžnou dohodu představitelů českých parlamentních stran, podle které by mohla být svolána 29. prosince česká část federálního parlamentu. Ve FS opět zazněl návrh, že by se právě 29. prosince mohli čeští poslanci FS vyhlásit Senátem. Právníci však tuto cestu odmítají, neboť by prohloubila ústavní chaos.
I když při jednání poslaneckého klubu ODS zavládla všeobecná
rezignace poslanců na jejich budoucí mlhavé zvolení senátory, prohlásil V.
Klaus, že pro vládu nadále trvá varianta naplnění Senátu poslanci.
Podle našich informací místopředseda ODS J. Zieleniec sdělil, že nový zákon
o přechodu poslanců podle všeho nemá příliš šancí.
Úterní schůzky představitelů českých stran ve FS se zúčastnil i předseda ČNR M. Uhde, který vyjádřil vstřícnost vůči návrhům z federálního parlamentu. Stejně jako například J. Mečl (LB) zdůraznil požadavek ústavního řešení, který provází mj. diskusi o transformaci poslanců.
PRAHA - Mandát poslanců FS zánikem federace nekončí. Ukončit jej lze jen následujícími volbami. Takové jsou závěry úterního předposledního jednání předsednictva FS. Poslancům - pokud nebudou převedeni do Senátu národních rad - však podle vedení parlamentu náleží šestinásobek jejich platu (což bylo schváleno na poslední schůzi FS) a další náležitosti související s výkonem funkce. Šestinásobek platu spolu s náhradami činí 78 000 korun, zachovány by měly zůstat výhody spojené s bezplatnou dopravou. Předsednictvo požádalo předsedu FS, předsedy sněmoven a federálního premiéra, aby zahájili jednání s nástupnickými státy, týkající se především financování poslanců.
Podle našich informací pokládá předsednictvo FS za samozřejmou věc, že nebudou dotčena práva poslanců, byť svou poslaneckou činnost vykonávat nebudou. Týká se to např. jejich postavení při jednání s různými státními orgány i poslanecké imunity. To vše by mělo zaniknout až volbami v roce 1996. Podle J. Mečla (LB) uvažovalo předsednictvo FS realisticky, neboť pokud jde o práva poslanců spojená s jakýmikoliv materiálními výhodami a požitky, jsou omezena šesti měsíci, ale současně jsou závislá na ochotě nástupnických států. Je to právě bezplatná doprava, ale také diplomatické pasy.
Předsednictvo rovněž schválilo likvidační komisi, jejímž úkolem je likvidace a správa majetku FS. Budovu parlamentu přebírá do své správy ministerstvo financí ČR. Movitý majetek parlamentu bude rozdělen v poměru 2:1.
Premiér J. Stráský zaslal předsednictvu FS dopis, jímž podzimní zasedání Federálního shromáždění ukončil.
PRAHA - V dosavadní čs. federaci byly prosazovány především české představy, federace byla vlastně českým národním státem. Uvedl to v rozhovoru pro německou tiskovou agenturu ADN předseda FS ČSFR M. Kováč.
Jako příklad uvedl, že "společný koncept přinesl Slovensku 12procentní nezaměstnanost, zatímco ve druhé republice se pohybuje kolem 2,5 procenta". Byl nejvyšší čas opustit společnou kuchyni ve společném domě a nastěhovat se do jiné budovy ve stejné zahradě. Rozdělením Československa byl podle něj ze střední Evropy odstraněn potenciální zdroj napětí.
Kováč potvrdil, že mezi slovenským premiérem Mečiarem a ministrem zahraničí Kňažkem existují názorové rozdíly v oblasti zahraniční politiky Slovenska. M. Kováč rovněž prohlásil, že v případě svého zvolení slovenským prezidentem hodlá všemi prostředky podporovat těsný vztah Slovenska k České republice.
PRAHA (alm) - Bude-li prezident ČR zvolen pouze Poslaneckou sněmovnou bez Senátu, může to podle předsedy ČSSD J. Horáka vzbudit pochyby o legitimitě zvoleného prezidenta.
Prohlásil to na úterní tiskové konferenci. "Budeme opět zapsáni v Guinnessově knize rekordů. Budeme zemí, která má Senát a nebude mít senátory," prohlásil Horák. Zdůraznil, že v roce 1918 a v roce 1945 byl parlament jmenován a nebyl volen. "To jsou dva příklady toho, že je možno postupovat podobně i dnes," uvedl Horák. Poslanec FS I. Fišera připomněl, že podle Ústavy Poslaneckou sněmovnu nelze rozpustit, dokud vykonává funkci Senátu. Tato skutečnost podle Fišery může motivovat některé poslance, aby pokud možno vytvoření Senátu v jakékoli podobě oddalovali.
BRATISLAVA (pm) - "Proč ne. Vezmeme ho." Těmito slovy odpověděl slovenský premiér V. Mečiar při nedávném setkání s občany Hlohovce na otázku, zda získá Karel Kryl občanství SR.
M. Macek ještě jako místopředseda federální vlády K. Krylovi totiž oznámil, že v Čechách se s občanstvím bude postupovat stejně přísně jako před vznikem Československé republiky v roce 1918. Tehdy se občanem automaticky stal jen ten, kdo 1. ledna 1910 žil trvale na území vznikajícího státu. Ostatní museli mít aspoň čtyři roky domovské právo. Teď se podle Macka mohou stát občany ČR ti, kteří tam žili 1. ledna 1983, a ti, kteří v letech 1983-1992 měli aspoň čtyři roky trvalé bydliště v Čechách. To Karel Kryl nesplňuje, a pokud se nechce stát po manželce německým občanem, nebude mít zřejmě na výběr.
Ale našel si řešení v možnosti požádat o občanství Slovenské republiky. "Mám rád jeho tvorbu, mám rád jeho písně. Je to poctivý člověk, žádný příživník, a že je české národnosti? Na Slovensku může najít svůj domov. Muže tady žít, když bude chtít, může tu tvořit. Už jsem mu napsal dopis, že kdyby chtěl, ať se na mě přijede do Bratislavy podívat," řekl V. Mečiar.