Strana demokratického socialismu energicky zasáhne do sporů o podobu hospodářského a sociálního systému v Německu. Zastáváme stanovisko sociální spravedlnosti, solidarity a míru. Chceme být stranou, která jasně řekne, že k demoliční politice SPD, zelených, CDU/CSU a FDP existují spravedlivé a solidární alternativy, které jsou uskutečnitelné, společensky rozumné a orientované na budoucnost. I dnes platí, co Brecht zapsal v létě 1953 vládnoucím do deníčku: Spravedlnost je chlebem lidu.
Nejprve však musíme konstatovat, že se nám s tímto cílem nepodařilo společnost přesvědčit. Volební výsledek z 22. září 2002 ukázal, že nestačí vyhotovit seznam správných požadavků, dokonce ani když se shodují s vnímáním většiny obyvatelstva. Naším nedostatkem je, že i potenciálním voličům, u sympatizantům a podporovatelům PDS chybí přesvědčení, že se tyto cíle dají prosadit nebo že PDS je silou, která tyto cíle prosadí. Vidíme proto pro sebe naléhavou úlohu v tom, abychom přesvědčili co nejvíce lidí, že k neoliberálnímu kursu existuje alternativa a že pro tyto cíle existuje s PDS stranicko-politická alternativa.
Jako jediná v parlamentu zastoupená strana brojí PDS proti názoru, že neexistují alternativy ke společnosti silných loktů, k privatizačnímu fundamentalismu a tržnímu radikalismu. Nesmiřuje se s hospodářskými, sociálními a kulturními souchotinami východního Německa, nýbrž vidí na východě šanci a příspěvek k moderní, příkladně hospodářské, sociální a ekologické obnově celé společnosti. PDS netvrdí, že má jen ona sama oblažující odpovědi, nýbrž chce v otevřeném dialogu s lidmi prosazovat na budoucnost orientovaná, sociálně spravedlivá, hospodářsky produktivní a demokratická řešení.
Těmto měřítkům jsme především na spolkové úrovni v posledním roce a půl nevyhověli. Vedení strany se především nepodařilo shrnout požadavky a úkoly týkající se účinného jednání strany do nové politické strategie, odpovídající novým společenským podmínkám. Mimo jiné právě z toho vyplynula stranická krize, kterou může překonat strana pouze společně.
Náš sklon k odmlouvání a naše síla k odporu zřetelně ochably. Pro všechny občany v nových i starých spolkových zemích už nejsme v jejich každodenním životě důsledně rozeznatelní jako strana, která zastupuje přednostně zájmy, starosti a naděje lidí. K tomu se přidaly vnitřní rozepře, osobní hašteření a ideologická dosebezahleděnost. Tak byla do pozadí zatlačena mnohostranná aktivita tisíců členů a komunálních zastupitelů PDS, stejně jako jejich úspěšná práce v mírovém hnutí, v sociálních, ekologických a dalších hnutích i v parlamentech. Obraz PDS ve veřejnosti se stal difusním. PDS ztratila na věrohodnosti a nemohla už energicky přispívat k tomu, aby ve společnosti ukotvila alternativy ve směru větší spravedlnosti, demokracie, míru a nové role východního Německa. Chybná strategická rozhodnutí a další příčiny vedly k volební porážce 22. září 2002 a k současné krizi PDS.
PDS není samoúčelem. Předsednictvo strany má vést a vnímat svou odpovědnost, nemá se ale zaplétat do sebezničujících bojů a osobního zviditelňování. Požadujeme po sobě, po PDS a jejím předsednictvu jasný nový vstup do politiky, viditelný obrat k lidem a jejich problémům, zřetelný pohyb směrem do společnosti. Chceme provádět aktuální a demokratickou socialistickou politiku: realisticky a živě pro miliony. Zatímco všechny ostatní politické strany, zastoupené v Bundestagu, odvozují svou společenskou politiku více či méně od zájmů velkých podniků, bank nebo poživatelů výrazných příjmů ze zisku a majetku, vycházíme my ze zkušeností a požadavků, z nadějí a nespokojenosti, z radosti i bolesti lidí.
Jsme přesvědčeni, že tato země potřebuje jinou politiku. Lidé očekávají reformy, které povedou k větší míře zaměstnanosti, sociální jistoty, demokracie a sebeurčení. Za takovou alternativní politikou reforem stojí PDS. Spolková vláda za Kohla a Schödera zahájila demontáž, dokonce demolici sociálního státu. Tento zásah má historický rozměr, trhá se pouto vzájemné odpovědnosti, které dosud drželo společnost pohromadě. Každý je sám sobě svým bližním. Cožpak nemusí být strana, která řekne: stanovujete špatnou diagnózu a tím pádem i špatnou terapii? Cožpak nemusí existovat strana, která zkonstatuje, že Německo není v roce 2003 chudší než před deseti lety nebo při příchodu SPD a zelených k moci? Soukromý finanční majetek se za uplynulé desetiletí zdvojnásobil z 1,5 na 3 biliony Euro. Horní desetina domácností má 40 procent všeho soukromého majetku v Německu, zatímco se musí dolní čtyři desetiny dělit o 5 procent majetku. Cožpak nemusí existovat strana, která řekne: šetření na úkor sociálně znevýhodněných a ve prospěch bohatých a mocných jde špatným směrem? To je kurs, který je společensky skandální a který vede hospodářsky k úpadku. Cožpak nemá a nemusí být v Německu alespoň jedna strana, která odmítne ukončit století sociální politiky a která naopak jasně řekne: sociální spravedlnost je moderní a sociální jistota je podmínkou dneška a zítřka? Cožpak nemusí existovat strana, která odmítá válku ne pouze v jednotlivých případech, ale neomezeně, která říká NE válce, vývozu zbraní, zbraním hromadného ničení a zbrojení, NE intervenčním jednotkám NATO a EU, nasazení Bundeswehru v zahraničí? Všechny ostatní strany působí jako správci a konstruktéři neoliberálního Kapitalismu a jeho globalizace.
Říkáme demokratické veřejnosti: to je cesta k dalšímu štěpení společnosti na ty, kteří jsou, a na ty, kteří nejsou potřeba, na chudé a bohaté, na horní a dolní, na východní a západní. Je to cesta k rozštěpení světa, do ekologického zničení, do chudoby, hladu a nové války. Proti tomu se PDS se svými společensko-politickými alternativami staví. Protože dějiny ještě nejsou u konce, zisk není mírou všech věcí a už vůbec ne měřítkem lidské společnosti. Ze svého základního humanistického a demokratického přesvědčení dospíváme jednoznačně do antikapitalistického stanoviska a myslíme si: jiný svět je možný! Chceme společnost, ve které se může rozvinout individualita každého člověka a bohatství jeho společenských a kulturních vztahů, v níž je rozhodující obecné blaho, uchování přírody a míru.
My, delegáti sjezdu PDS, jsme přesvědčeni, že Strana demokratického socialismu může k takovému vývoji přispět. Jsme rozhodnuti jsme o to vášnivě zasadit. Požadujeme po novém předsednictvu strany, aby vědomo si své odpovědnosti takovou politiku organizovalo energicky, důsledně a společensky účinně. Chceme reálnou politiku, která osloví miliony lidí.
Sjezd strany ukládá předsednictvu strany,
zaprvé aby vyvodilo poučení z naší krize a využil produktivně bohatství zkušeností, které jsme získali v komunách, zemích, svazu a v Evropě, v parlamentní opozici, v účasti na vládě a při tolerování vlády, v různých parlamentních a mimoparlamentních konstelacích, v hnutích, společenských organizacích a spolcích;
zadruhé aby předpřipravilo programové zasedání sjezdu strany v říjnu 2003 v Chemnitzu tak, aby si PDS mohla schválit na základě předloženého návrhu programu aktuální, socialistický, důsledně demokratický, ekologický a na reálné politické střety orientovaný nový program;
zatřetí aby rozvíjelo a uskutečňovalo strategii pro rozvoj PDS jako společensky účinné, samostatné demokraticky-socialistické strany, otevřené starým i novým sociálním a ke globalizaci kritickým hnutím, a aby současně hledalo sociálně únosné odpovědi na stále zřetelnější projevy ekologické krize;
začtvrté aby podpořilo naléhavě nutnou reformu strany, která změní způsob práce strany a její vnitrostranickou kulturu tak, aby socialistická politika získala na účinnosti a trvalosti, aby se jednalo solidárně a aby byl zajištěn vliv členů na stranu. Práce zemských svazů východu a západu musí být zesíleně koordinována, aby PDS věrohodně vyzařovala charakter celoněmecké demokraticky-socialistické strany. K tomu je zapotřebí další cílené práce na výstavbě strany na východě i na západě a zohlednění rozdílných politických a kulturních zkušeností a politického stylu;
zapáté aby dále budovala profil PDS jako protiválečné strany, v souladu se kterým se rozhodně zdráháme připustit, aby byla válka přijímána jako ultima ratio (nejzazší řešení, pozn. překladatele). PDS zásadně odmítá politickou logiku myšlení a jednání v militaristických kategoriích odstrašování, hrozby a vedení války. Spolupracujeme aktivně s mírovým hnutím ve světě i doma. Zasazujeme se o posílení mezinárodního práva a OSN a vystupujeme proti imperialistické mocenské a válečné politice i proti agresivním válkám. Říkáme NE dalšímu zbrojení a militarizaci v německé a evropské politice. PDS podporuje požadavek mírového hnutí na snížení rozpočtu na zbrojení a na zabránění zbrojního exportu, přičemž PDS rozvíjí vlastní iniciativy;
zašesté aby zaměřilo politické vedení a práci předsednictva na úspěšný, soustředěný a profesionální evropský volební boj i na podporu komunálních a zemských voleb 2003 a 2004 a aby vytvořilo politické, organizační a finanční předpoklady pro návrat klubu PDS do Bundestagu.
Především ale od předsednictva strany očekáváme a požadujeme, aby Stranu demokratického socialismu připravil jednak rychle, jednak dlouhodobě orientovaně, koncentrovaně a politicky účinně na osudové střety v politice trhu práce, zaměstnanosti, daní, sociálních věcí, důchodů, zdravotnictví a vzdělávání. Důrazný odpor je třeba klást demontáži sociálního státu a demolici sociálního zabezpečení, které provádějí zaměstnavatelské svazy, spolková vláda, CSU/CDU a FDP. Je zapotřebí reformní politika, která zlepší sociální situaci významné většiny, především nezaměstnaných, nemocných, těch, co žijí ze závislé činnosti a co potřebují ochranu, politika, která nebude namířena proti nim a která vyjde z toho, co činí a může činit červeno-červená koalice v Berlíně a Meklenbusku-Předpomoří. Tisíce členů PDS pracují velmi angažovaně ve svých krajských a zemských organizacích, rovněž v odborech, organizacích pro obecné blaho, ve spolcích, ekologických projektech a antiglobalizačních iniciativách. Oni i my chceme předsednictvo strany, které bude tyto aktivity jako kolektivní grémium politicky koordinovat, strategicky směrovat a organizačně řídit. Chceme, aby byla PDS v těchto střetnutích nepominutelným partnerem v odporu a protestu, aby se vrátila do politiky a aby na všech politických úrovních přesvědčivě a levicově přispívala k realistické a aktuální reformě sociálního a hospodářského systému Německa a Evropské unie.
překlad kapitoly bude doplněn
překlad kapitoly bude doplněn
překlad kapitoly bude doplněn
Originál usnesení mimořádného zasedání 8. sjezdu PDS z 29. června
2003 naleznete na
serveru PDS,
jeho kopii včetně původního předsjezdového návrhu na
serveru SDS.
Přeložil Milan Neubert.