Drtivá porážka francouzské Socialistické strany v prezidentských volbách 21. dubna 2002 a poté i prohra v parlamentních volbách vyvolaly v Socialistické straně bouřlivé diskuse a prudký myšlenkový kvas. Jedním z jeho výsledků bylo, že 27. září 2002 v pyrenejském městě Argeles splynula dvě levicová seskupení v nový proud, nazvaný „Nový svět“. Při této příležitosti vydala „Výzvu z Argeles“, kterou v říjnu loňského roku publikovala jako vnitřní materiál Masarykova dělnická akademie. Před sjezdem francouzské Socialistické strany, který se sešel v květnu 2003 v Dijonu, vydal tento proud své souhrnné prohlášení, pojmenované „Za nový svět“. Dokument byl vydán v překladu PhDr. Rudolfa Převrátila a s přispěním Poslaneckého klubu ČSSD.
Na tomto místě se seznamujete se základními tezemi dokumentu (vybrali jsme texty zvýrazněné autory nebo překladatelem), odskokem se dostanete na hlavní text, odskokem z hlavního textu se vrátíte k tezím.
Slepá ulička neoliberalismu
Alternativní projekt
Dnes se už zcela zřetelně ukazuje, že tento kapitalismus je ekonomicky neefektivní, sociálně nepřijatelný a ekologicky neudržitelný.
Alternativní projekt vyžaduje jednoznačnou strategii
Máme-li mít jasno, musíme si výslovně zvolit mezi dvěma liniemi, které se táhnou evropským socialismem a naší stranou.
Pouze jednoznačná strategie umožní sjednocení celé levice.
Protože pouze sjednocení celé levice jí dá schopnost znovu získat většinu.
Nástroj boje
Sjezd strany musí dát orientaci
Pokud jde o nás, říkáme jasně: ano socialismu, ne sociálnímu liberalismu.
Úplně svobodné trhy jsou v praxi zcela neefektivní.
To, o co půjde v nejbližších letech, je prosazování skutečné smíšené ekonomiky a překračování kapitalismu tím způsobem, že tržní sféra bude podrobena silné politické regulaci, která obnoví primát obecného zájmu a sociálního pokroku.
2.1.1. Skutečná regulace mezinárodního obchodu a pohybů kapitálu
Musíme převrátit hierarchii mezinárodních norem v oblasti obchodu, aby nad zákonem zisku převládly ekologické, zdravotní a vzdělávací imperativy.
2.1.2. Evropskou ekonomiku do služeb obecného zájmu
Konkurenci je třeba podřídit sociálním, daňovým a ekologickým normám, aby se znovu soustředila na kvalitu a vhodnost produktů.
2.1.3. Podpora veřejných služeb
Kdysi se snad dalo věřit, že zavedení konkurence přirozeně zvýhodní spotřebitele co do ceny i kvality. Nic takového se ale nestalo.
Jelikož zavádění konkurence a privatizace nefunguje, proč z toho nevyvodit důsledky? Proč si nepředstavit zavedení velkých konsorcií veřejných služeb na celoevropské úrovni, demokraticky kontrolovaných institucemi společenství?
Podobně, proč nevytvořit pro veřejné služby nové horizonty, jako je veřejná kontrola vodního a odpadového hospodářství, nebo třebas rovný přístup k vysokorychlostnímu internetu?
2.1.4. Podpora sociální a solidární ekonomiky
Daňová politika musí podporovat zaměstnanost a výrobu v těchto strukturách, které spojují ekonomickou efektivnost se starostí o blaho kolektivu.
2.1.5. Levicová hospodářská politika existuje
Jak lze uvolnit desítky miliard eur potřebné na mzdy ošetřovatelek nebo na odstranění ghet, jestliže se demokraticky zvolené vlády ve svém jednání musí podřizovat diktátu „stupidních“ pravidel, řečeno slovy předsedy Evropské komise Romana Prodiho?
2.1.6. Ekonomika ve službách plné zaměstnanosti a společenského pokroku
Výroční tripartitní konference státu, odborů a zaměstnavatelů, která by stanovila vývoj kupní síly lidí pracujících v námezdním poměru a přijímala opatření proti platové diskriminaci žen.
U vědomí tohoto chování zaměstnavatelů je nutné přijmout dvě opatření: zrušit Fillonův zákon o pracovní době a přísněji vymezit dohody o ročním vyrovnání.
Za profesní sociální jistoty
vytvoření Veřejné národní služby zaměstnanosti
nahrazení „státu ochránce“ „státem trestajícím“
Levice musí mít odvahu říci, že bezpečnost není pouze bezpečnost na ulici, ale bezpečnost v celém životě.
Je naléhavé dát odpověď na rozklad společnosti, který je vepsán v liberálním projektu. Vyjít ze sociální slepé uličky znamená prosazovat a posilovat klíčové principy levice: vytvářet solidární, laickou a bezpečnou společnost, nedělitelnou Republiku, v níž vládne princip rovnosti všech částí.
2.2.1. Za solidární společnost
Solidarita prostřednictvím progresivního zdanění
Daň z příjmu, jediná skutečně progresivní daň, je pro nás vzorem, který musí být inspirací pro provádění spravedlivé, efektivní a solidární fiskální politiky.
Neexistuje důvod, proč by nemělo být progresivní také daňové zatížení podniků.
Konečně odmítáme princip negativní daně, kategorie, jejímž výrazem je u nás roční přídavek k nízkým platům (prime pour l’emploi). Ve všech zemích, které se k němu uchýlily, měl za důsledek zablokování nízkých mezd.
Šek od státu ke konci roku nikdy nenahradí zvýšení mzdy.
Mezigenerační solidarita: důchody založené na přerozdělování
Potvrzujeme tedy náš naprostý odpor ke všem systémům kapitalizace, i když se obratně prezentují v podobě mzdového spoření na francouzský způsob.
Pro nás je vyloučeno, aby debata o důchodech vyústila v jakékoli zpochybnění sociálních výdobytků.
Solidárnější platové podmínky
Tváří v tvář tomuto vývoji znovu prohlašujeme, že základní formou pracovní smlouvy sankcionovanou obecným právem musí zůstat smlouva na dobu neurčitou.
Zavést úpravu sociálních dávek podniků: ty, které budou zneužívat práci v nejistém pracovním poměru, by měly být znevýhodněny ve srovnání s ostatními.
Konečně chceme výslovně vyloučit z kategorie propouštění z ekonomických důvodů burzovní propouštění. Pokud dojde k propouštění pouze kvůli tomu, že své odměny musí dostat akcionáři, jak tomu bylo v případě společností Danone a Michelin, bude také prohlášeno za neplatné. Ve všech případech musí anulace propuštění umožnit zpětné přijetí zaměstnance a pokud je to nemožné, ztrojnásobení odstupného. Pro burzovní propouštění navrhujeme zvláštní odškodnění minimálně ve výši tříměsíčního platu za každý odpracovaný rok, které ale nesmí být nižší než objem platů za 18 posledních měsíců.
2.2.2. Laicita proti uzavření do zvláštní identity
Vytvářet společnost, to znamená právě naopak potvrdit naši oddanost laicitě, jedinému způsobu, jak lze žít společně.
2.2.3. Proti brutalitě a ohrožování bezpečnosti: obnovit právo na bezpečí
Raffarinova decentralizace: zvětšování nerovností
Proti ghetům ofenzivní politiku opětovného posilování republikanismu
Obnovit v městech společenskou soudržnost a prolínání.
2.3.1. Rozhodnutí pro trvale udržitelný a humánní rozvoj
2.3.2. Nástroje pro jinou logiku
indikátory lidského rozvoje
světové veřejné statky
Ve Francii jde například o znovuvytvoření skutečné veřejné vodárenské služby.
nadřazenost ekologických požadavků
Ve Francii nás tato nutnost vede k obhajobě nastolení Šesté republiky.
2.4.1. Šestá republika, republika parlamentní
2.4.2. Hospodářská a sociální demokracie
2.4.3. Demokracie prostřednictvím školy a škola demokracie
80% každého věkového ročníku na úrovni maturity a 100% osob s kvalifikací na výstupu ze systému je nadále aktuální.
všeobsáhlá koncepce laicity
2.4.4. Demokracie prostřednictvím kultury
2.4.5. Média, podstatná součást zápasu o demokracii
Koupě společnosti Vivendi Universal Publishing vydavatelstvím Hachette ještě prohloubila tuto tendenci, v jejímž důsledku se Francie, s výjimkou jistých totalitárních států, stává zemí s nejvyšší koncentrací knižního trhu.
Socialisté musí opětovně trvat na tom, že veřejnou kontrolu těchto televizních stanic nelze redukovat na požadavek rentability a údaje peoplemetru; že obsahy šířené těmito stanicemi musí být v souladu s posláním veřejné audiovizuální služby – poskytovat informace, vzdělání a kvalitní zábavu.
2.4.6. Federální a demokratická Evropa
Jde o to vytvořit si tentokrát prostředky pro hlubokou reorientaci evropských struktur.
Někteří naši soudruzi si ve skutečnosti myslí, že střídání u moci je prostý přírodní jev, jako pohyb kyvadla.
4.2.1. Jednota je nejdůležitější
4.2.3. Jednota musí být globální
nutností se stala skutečná repolitizace naší strany.
Povinnost upřímnosti
Dnes vedení neváhá slibovat pro zítřek to, proti čemu včera bojovalo s plným vědomím, že to platí pouze pro dnešek !
odmítnutí dvojakosti !
Chceme užitečný sjezd strany.
Chceme také odpovědný sjezd strany.
Chceme náročný sjezd strany.
Pro tuto cestu se rozhodl „Nový svět“: pro projekt s jasnou politickou linií a strategií, pro bojovný a demokratický nástroj, který bude jeho nositelem a realizátorem. Zveme všechny, kdo se cítí tímto projektem osloveni, aby po našem boku oživili naději na změnu.