Vysvětlivky

Základní formy pohybu

[1] Z 3. svazku. Tato stať byla napsána zřejmě roku 1880 nebo 1881.

[2] Engels má na mysli pravděpodobně 22. stránku I. svazku Kantových sebraných spisů, za redakce Hartensteinovy (I. Kant's Sämtliche Werke in chronologischer Reihenfolge herausgegeben von G. Harlenstein, Band I, Leipzig 1867). Na straně 22 tohoto vydání je otištěn § 10 Kantovy první práce „Myšlenky o správném ocenění živých sil”. Hlavní these tohoto paragrafu zní; „Trojrozměrnost prostoru vyplývá zřejmě z té okolnosti, že v tomto světě působí na sebe substance navzájem tak, že působící síla je nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti”.]

[3] Helmholtz, O zachování síly, Berlín 1847, kapitoly I a II.

[4] Ve smyslu vzájemného vyrovnání a neutralisace.

[5] Úplný název Helmholtzovy knihy zní: „Populäre wissenschaftIiche Vorträge” von H. Helmholtz, zweites Heft, Braunschweig 1871.

[6] Mluví se o výše citované knize; „Populäre wissenschaftliche Vorträge” von H. Helmholtz, zweites, Heft, Braunschweig 1871. Podtrženo v následujícím citátě Engelsem.)

[7] Engels má pravděpodobně na mysli „Poznámku” Hegelovu k paragrafu o „Formálním důvodu” ve „Velké logice” (viz Hegel, Spisy, rus. vyd. sv. V., str. 544-548). V tomto dodatku se Hegel podivuje „formálnímu způsobu vysvětlování z tautologických důvodů”. „Tento způsob”, píše Hegel, „se líbí hlavně pro svou naprostou jasnost a pochopitelnost, neboť co může být jasnějšího a pochopitelnějšího, než výrok, že na př. růst má příčinu v nějaké růstové, t. j. růst způsobující síle” (tamtéž, str. 545). „Jestliže na otázku, proč tento člověk jede do města, odpovíme, že přičísnou je přitažlivá síla ve městě, která tam onoho člověka přitahuje”, pak taková odpověď není měně hloupá než vysvětlení pomocí „růstové síly”. Přesto, poznamenává Hcgel, „jsou vědy, zejména fysikální, přeplněny takovými tautologiemi”, které si činí nárok na vědeckost (tamtéž, str. 544).

[8] Engels cituje první díl „Dějin filosofie” Hegelových podle prvního německého vydání (Berlín 1833). Kursiva Engelsova. Ruský překlad tohoto díla (Partizdat 1932) byl proveden podle druhého německého vydání (Berlín 1840), kde je text poněkud jiný, nesouhlasící zcela s textem prvního vydání.

[9] Podtrženo Engelsem.

[10] Tato přednáška se nazývá „O vzájemném působení přírodních sil”.

[11] Podtrženo Engelsem. Citát je se strany 120 Helmholtzovy knihy.