Martin Hekrdla v článku Zoufalá bída zvláštního ražení (Právo 6. 2. 2004) cituje výrok významného ekonoma Immanuela Wallersteina o tom, že stále hlouběji zapadáme do situace globálního nedostatku zisku, který ohrožuje schopnost kapitalistů akumulovat kapitál . Je to právě tento globální nedostatek zisku , který je, vedle přirozené hrabivosti majitelů výrobních prostředků a příznivé pro ně situace po vítězství Západu ve studené válce, hnacím motorem ekonomických, finančních a sociálních reforem ve všech kapitalistických státech. Všechny tyto reformy směřují k jednomu cíli - snížit náklady kapitalistů, ať už ve formě daní, sociálních příspěvků, či jiných. A opravdu se zdá, že dnešní kapitalisté tyto reformy nejen z chamtivosti vymáhají, ale také naléhavě potřebují. Jak píše M. Hekrdla: Co když i podvodné účetnictví Enronu a spol. nebylo projevem arogance, ale zoufalství? Jde zřejmě o problém, který visí ve vzduchu a má přitom zásadní význam pro pochopení dnešního stavu světa.
Ve svém článku na podobné téma (Haló noviny 18. 9. 2003) jsem připomněl Marxův zákon poklesu míry zisku v závislosti na změnách organického složení kapitálu. Tento zákon byl dlouho opomíjen nebo zpochybňován, dnes se však ukazuje, že může výrazně přispět k pochopení dnešní situace světa globálního kapitalismu z hlediska dlouhodobé perspektivy.
Cílem kapitalistického podnikání je, jak známo, produkce zisku. Aktuální otázka pro ekonomickou teorii i politickou praxi dneška pak zní: je kapitalismus 21. století ještě vůbec schopen produkovat zisk v míře dostatečné pro normální fungování kapitalistické společnosti? Už dnes můžeme konstatovat, že cosi normální není. Vládcové dnešního světa jsou nadnárodní korporace. Ty se však jedna po druhé hroutí - Enron, WorldCom, nejnověji Parmalat. Co si bez nich počnem?
Jestliže základní smysl kapitalistického podnikání je ohrožen samotným vnitřním vývojem kapitalistické ekonomiky, stávají se úvahy o alternativním, jiném uspořádání lidské společnosti ještě naléhavějšími, než jak by vyplývalo z pouhé touhy po spravedlnosti. Jiný svět je možný, hlásá základní heslo antiglobalizačního hnutí. Nesmyslnost kapitalismu bez zisků časem možná donutí i krachující kapitalisty, aby pochopili, že je také nutný.
Haló noviny, 17. února 2004