Smyslem dnešního příspěvku není vyjádřit svůj názor, ale informovat čtenáře o probíhajícím procesu vzniku evropského politického subjektu stojícího v Evropě politicky nalevo od proudů sociálně demokratického a zeleného. Průběh tohoto procesu totiž média v České republice, a to včetně Haló novin, zcela ignorují.
22.3.2003 Athény – na pozvání řecké Synaspismos se sešli zástupci AKEL, PDS, PCF, PRC, IU a hosté, aby si vyměnili názory na vytvoření politického subjektu evropské levice. Vytvořili Iniciativní skupinu, která zahájila proces vzniku Evropské strany levice. Tento proces prohlásili za otevřený všem, kdo se na něm budou chtít podílet. Synaspismos předložila návrh Principů a hodnot Evropské strany levice.
3.5.2003 - Druhé setkání uspořádané iniciativní skupinou se sešlo, rozšířeno o čtyři další strany – rakouská KS, Strana italských komunistů, Levá fronta Lucemburska a portugalská KS – celkem 10 stran. Jednání posoudilo návrhy politické deklarace a schválilo pravidla a omezení jako základ pro pokračování příprav vytvoření Evropské strany levice. Iniciativní skupina se rozhodla pokračovat v přípravném procesu a usilovat o další rozšíření o strany, které se budou chtít zúčastnit.
22. 6.2003 Soluň – na 3. setkání se diskutovaly iniciativy pro společnou akci v evropských záležitostech a o způsobech posílení sociálních hnutí.
11. 9. 2003 Berlín – Lothar Bisky (PDS) a Nikos Konstantopoulos (Synaspismos) v tiskovém prohlášení informovali, „že ještě před volbami do Evropského parlamentu 2004 významně postoupí projekt tvorby Evropské strany levice“.
19. 9. 2003 Madrid - na téma vytvoření ESL jednali zástupci PCE, PCF a Synaspismos
21.9.2003 Madrid - sešlo se 14 stran z 13 evropských zemí: Portugalsko (PCP), Španělsko (IU), Itálie (Rifondazione a PdCI), Řecko (Synaspismos), Francie (PCF), Belgie (PCB), Rakousko (KPÖ), Lucembursko (Levá fronta), Německo (PDS), Norsko (Socialistická strana levice), Švédsko (Strana levice), Finsko (Levá aliance), Dánsko (Socialistická lidová strana). Eurokritičtí skandinávci se zúčastnili jako pozorovatelé.
Zástupci se shodli, že je bezprostředně před založením ESL. Jde o to, aby se vybudovala politická alternativa k neoliberální převaze v Evropě. Nový spolek má mít jednoznačně antikapitalistický cíl a otevřenou strukturu. Zakládající kongres má proběhnout v prosinci, když má Rada Evropy schválit kontroverzní ústavu.
1.10.2003 – ve Španělsku proběhlo další jednání o založení společné strany za účasti Marie-George Buffet (PCF), Fausto Bertinotti (PRC), Lothar Bisky (PDS), Nikos Konstantopoulos (Synaspismos) a dalších.
16.10.2003 Praha - Lothar Bisky se sešel s Miloslavem Ransdorfem. Prohlásil, že řešení nedobré situace vidí v rozvoji lepších vztahů s evropskou levicí, vzniku celoevropské levice, která začne budovat Evropu mírovou a sociální. Existuje hodně společných projektů na regionální úrovni. Levicové hnutí se prý ale po roce 1968 dostalo do defenzivy, bratrská pomoc v ČSSR velmi poškodila mezilidské vztahy a důvěru. Oba představitelé levicové politiky se shodli, že je třeba posilovat kompetence Evropského parlamentu a zavádět prvky přímé demokracie v rozhodování evropských institucí.
17.10.2003 Berlín - Bisky před sjezdem oznámil, že se bude PDS podílet na založení ESL do začátku příštího roku a že došlo se sesterskými organizacemi ve Francii, Itálii, Řecku a Španělsku k dohodě vystupovat v evropských volbách v červnu 2004 jako Evropská strana levice.
29.-31.10.2003 Varšava - konference "Demokratické levicové strany Evropy - projekt budoucnosti v rozšířené EU". Úvodní referát "Strategické úkoly evropské levice" přednesl předseda klubu GUE-NGL Evropského parlamentu Francis Wurtz (PCF). Pořadatelem setkání byla Nadace Rosy Luxemburgové (PDS). Českou republiku zastupovala Strana demokratického socialismu, Slovensko Sociálně demokratická alternativa, Polsko PSL, PPS a Nová levice.
Takové jsou aktuální skutečnosti z procesu vytváření Evropské strany levice.
Milan Neubert, 2. listopadu 2003