PRAHA - Pravicovým i levicovým extremistům je společný odpor ke vstupu Česka do EU, snaha navazovat kontakty do zahraničí a výrazná radikalizace. V polovině loňského roku Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila plán pravicových extremistů na krádež zbraní a munice. Levicoví radikálové zase usilují o sjednocení všech levicových hnutí, včetně KSČM. Uvádí to výroční zpráva za loňský rok, zveřejněná na webu BIS.
Odmítavý postoj k EU dokonce přivedl oba tábory extremistů k navázání spolupráce. Jako příklad uvádí BIS Mezinárodní eurokritický kongres, který se loni v únoru konal v Praze. BIS také zaregistrovala výzvy k ozbrojenému boji a předpokládá, že tento trend bude pokračovat.
Pravicoví extremisté se podle zprávy dělí na tábor nacionalistů, kteří se zapojují do činnosti politických stran a sdružení, a přívržence hnutí skinheads, kteří spíše inklinují k neonacismu. Do těchto dvou táborů se také rozdělila část původních členů skinheadského hnutí.
Nacionalisty reprezentují zejména Vlastenecká fronta a Národní sjednocení. Od března loňského roku se podle BIS zaměřily na propagaci svých odmítavých postojů vůči EU. Po neúspěšné kampani proti referendu o vstupu se nacionalisté, zejména Národní strana, snažili vytvořit koalici a společně s dalšími skupinami neúspěšně kandidovali do Evropského parlamentu.
Druhá část pravicových extremistů - neonacisté - zvolili pro svou činnost strategii přejatou z Německa; rozdělili se do malých skupin, které svou činnost ale úzce koordinují. Jejich aktivita je na veřejnosti viditelná prostřednictvím koncertů, demonstrací, ale také sportovních turnajů. K pořádání akcí využívají například oslavy narozenin nebo výročí osobností pravicového hnutí. Tyto srazy, kde stále více vystupují zahraniční kapely například z Polska, Maďarska, Slovenska nebo Ruska, se organizátoři snaží utajovat a místa jejich konání sdělují na poslední chvíli uzavřené komunitě svých souputníků.
Levicová extremistická scéna se podle zprávy BIS dělí na anarchoautonomní hnutí vycházející z anarchismu a proud založený na marxismu-leninismu. Činnost skupin prvního směru levicové scény se loni zaměřila na protesty proti vojenskému zásahu v Iráku. Nicméně jejich aktivita postupně klesá a zveřejněné výzvy k radikálním akcím včetně sabotáží se nesetkaly s odezvou.
Jiná situace je u marxistických skupin, které se stále více snaží o mezinárodní spolupráci. Nejviditelnější byla účast skupin Socialistická solidarita, Revoluční mládež a Komunistický svaz mládeže (KSM) na druhém antiglobalizačním Evropském sociálním fóru v Paříži. Podobné setkání se uskutečnilo na podzim v Praze. Také u přívrženců marxisticko-leninské ideologie zaznamenala BIS příklon k radikalizaci. "Příkladem mohou být zejména mladí lidé z KSM, kteří zastávají většinou rigidní ideologické postoje," uvádí se ve zprávě. Tato organizace vyzývá k větší revolučnosti KSČM a spojení všech levicově orientovaných stran a hnutí.
ČTK, České noviny