Šéf KS Rakouska myšlenku sjednocené evropské levice vítá

VÍDEŇ - Předseda Komunistické strany Rakouska (KPÖ) Walter Baier vyjádřil v úterním rozhovoru pro agenturu APA naději, že plánovaný vznik Strany evropské levice přinese i rakouským komunistům podnět k aktivizaci a posílí jejich pozice.

Výzvou k vytvoření Strany evropské levice skončilo v neděli v Berlíně dvoudenní setkání představitelů jedenácti evropských levicových stran. Zástupci komunistických a socialistických stran podepsali manifest, který by měl již v dubnu vést k oficiálnímu vytvoření společné formace. Mezi signatáři dokumentu jsou i představitelé KSČM a Strany demokratického socialismu (viz náš rozhovor s Miloslavem Ransdorfem na str. 1-6)

Baier označil vznik nové strany za historickou událost a vyjádřil přesvědčení, že převážná většina členů KPÖ spojuje s tímto vývojem své naděje. Kandidáti KPÖ do Evropského parlamentu by už v červnových volbách chtěli účastí na společné kandidátce Strany evropské levice dát signál celé levice proti odbourávání sociálních vymožeností, řekl. Poukázal na to, že opatření přijímaná v posledních letech v Rakousku v oblasti privatizace, oslabování sociálních systémů nebo zavádění školného zapadají do všeobecného trendu vývoje kapitalismu v západní Evropě. Proti tomuto trendu je možné bojovat jen spoluprací všech levicových sil, zdůraznil.

Příslušné rozhodnutí o přistoupení ke Straně evropské levice a kandidatuře do EP hodlá KPÖ učinit na konferenci začátkem března, uvedl Baier a oznámil, že svůj postup bude jeho strana konzultovat také s odborovými organizacemi, sociálními hnutími a feministickými skupinami.

Baier obzvlášť uvítal, že do formování Strany evropské levice se od samého začátku zapojily i strany ze zemí, jež v květnu vstoupí do Evropské unie. Vyjádřil přesvědčení, že pozice evropské levice v budoucím Evropském parlamentu bude po volbách posílena.

Haló noviny, 15. ledna 2004, (čtk)