Ransdorfa rozhořčil fiktivní rozhovor v Právu

OSTRAVA - Lídr kandidátky KSČM pro volby do Evropského parlamentu (EP) Miloslav Ransdorf se již nebude jakýmkoliv způsobem vyjadřovat k výsledkům VI. sjezdu KSČM, aby tím nepoškozoval předvolební úsilí strany.

Důvodem, jak uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci v Ostravě, je obsah rozhovoru, který s ním byl ve čtvrtek zveřejněn v deníku Právo. Redaktor Zdeněk Seiner se mnou zveřejnil rozhovor, který se nekonal. Zdůrazňuji znovu, nekonal. Byl jsem ve středu na tiskové konferenci v Pardubicích. Některé věci, které se tam uvádějí, padly, ale rozhodně jsem např. nikomu nevyhrožoval svým návratem. Také jsou tam některé výrazy, které v žádném případě nepoužívám. A to nikdy, za žádných okolností, jako třeba dnes vžitý výraz, vžité spojení - že sjezd nebyl o koncepci. Neboť spojení být o..., to já nepoužívám. Prostě, je to text, který je neautentický, fiktivní a vidím v tom zvláštní umění posunování pravdy, konstatoval Ransdorf.

Razantně odmítl, že by použil slovo papalášské pupky. Na tiskové konferenci v Pardubicích jsem poukazoval na článek Alexandra Mitrofanova, kde se mluvilo o stranických pupcích, zahleděnosti na stranické pupky. Myslím si, že strany v tak složité situaci, jaká je dnes, by především měly hledět na své voliče, na jejich zájmy a zaměřovat se ven, ne dovnitř, ale toto spojení papalášské pupky jsem opravdu nepoužil. Toto je jeden z příkladů, kam vede posunování pravdy, určité myšlenky. Samozřejmě, najdou se takové věci, které jsem žertem prohlásil, např. že se i Masaryk vrátil. Že z toho a některých dalších věcí pan redaktor smontoval rozhovor, který se v žádném případě nekonal, v tom vidím problém věcný, problém etický, problém komunikační, podotkl Ransdorf.

Beru vážně, že KSČM, respektive její reprezentace, nemá zájem o mé koncepce a myšlenky, to jsem vzal na vědomí. Soustředil jsem se teď na naprosto jinou záležitost, na evropské volby, tam vidím svou prioritu. Udělám všechno pro to, aby opravdu z těch výsledků voleb do EP členové a sympatizanti KSČM měli radost, aby opravdu to byl výsledek, za který se nikdo nebude muset stydět, poznamenal Ransdorf.

Podle něj, jak dodal, 11. a 12. června bude o čem hovořit. KSČM se stane překvapením těchto voleb, zlomíme určitý syndrom, který byl spojen se senátními volbami, kdy sympatizanti KSČM nechodili k volbám do Senátu jakožto instituce, kterou nechtěli, podotkl Ransdorf s tím, že se podaří překonat i určitý skeptický vztah členů a sympatizantů k EU.

Věřím, že v soutěži parlamentních stran dobře obstojíme, a připomněl zároveň, že KSČM má velkou zodpovědnost k evropské levici, neboť pouze ve třech nově přistoupivších zemích - ČR, Slovensku a Kypru - má levice zastoupení v národních parlamentech. V současné době má frakce sjednocené levice, kde bude KSČM pracovat, 49 členů, takže máme zájem, aby se rozrostla, řekl Ransdorf.

Haló noviny, 21. května 2004, (ca)