Vrátím se jako TGM

MILOSLAV RANSDORF ŘEKL PRÁVU:

* Není to ani sto hodin, co jste neuspěl na sjezdu KSČM při volbě předsedy. Sjezd vás odmítl. Nebojíte se za chvíli předstoupit na mítinku v Pardubicích, kde vás čekají hlavně konzervativní komunisté?

Obavy nemám, se členy komunistické strany si rozumím. Strana na sjezdu v Budějovicích chtěla změnu, ale vedení tuto snahu vysloveně zkanalizovalo.

* Před sjezdem jste byl optimista, tvrdil jste, že máte nejkvalitnější vizi a koncepci.

Jenomže sjezd nebyl o koncepci. Při volbě předsedy rozhodly už dopředu regionální dohody a komplot dvou klíčových hráčů - Miroslava Grebeníčka a Vojtěcha Filipa.

* Takže delegáti sjezdu vás vlastně ani neposlouchali.

V kuloárech mi většina delegátů tvrdila, že s mými slovy naprosto a jednoznačně souhlasí. Ale kdybych mluvil jako svatý Jan Zlatoústý, nebylo to nic platné. Sjezd nehledal řešení zásadních problémů společnosti, například neodvratně se blížící sociální krizi. Šlo jenom o papalášské pupky, o jejich usazení ve vedení strany.

* Zanevřel jste na svou stranu?

Bylo by mylné ztotožňovat stranu s jejím vedením. Budu pro ni pracovat dál. Myslím, že navzdory tomuto vedení lze dosáhnout v příštích parlamentních volbách cíle, který jsem stanovil, tedy milión voličů KSČM.

* Jenomže teď budete s největší pravděpodobností odklizen jako europoslanec do bruselského exilu.

Varoval jsem Grebeníčka, že se z emigrace vrátím, jako se z ní vrátil Tomáš G. Masaryk.

Právo, 20. 5. 2004, Zdeněk Seiner

Reakce další den v Právu a HaNo.
Reakce Daniela Strože.